Pohľady- názory

GIMP

Teoria pokračuje

Vytvoření okraje obrázku pomocí rychlé masky

Tutoriálepete píše "Tento návod popisuje jak vytvořit kolem obrázku zajímavý okraj (rámeček, který umožní jeho splynutí s pozadím) pomocí rychlé masky. Rychlá maska slouží k precizní úpravě výběru pomocí kreslicích a editačních nástrojů jako je štětec, guma nebo různých filtrů.

Originál návodu najdete zde: www.xach.com/gimp/tutorials/quickmask/, volně přeložil a obrázky opatřil Epete.

Postup práce

Krok 1

Otevřete libovolný obrázek. V tomto návodu použijeme obrázek mého psa Baryka (*1986 +2002). Dopředu prozradím, že tlačítko rychlé masky najdete v levém dolním rohu obrázku.

Tlačítka

Krok 2

Nyní vytvořte výběr nástrojem obdélníkový výběr. (Výběr vytvoříte tažením se stisknutým levým tlačítkem myši.) Pak, klikněte na tlačítko "Rychlá maska" (čtvereček s červeným obvodem v levém dolním rohu obrázku).

Výběr 1

Krok 3

Po kliknutí na tlačítko "Rychlá maska" se okolo výběru objeví průhledná červená maska. Pokud se vrátíte do normálního režimu výběru (čárkované kolečko v levém dolním rohu obrázku), vše červené nebude vybráno a vše "čisté" bude.

Rychlá maska

Nyní začneme pracovat s maskou. Klikněte pravým tlačítkem na obrázek a vyberte z menu . Aplikujte filtr na masku a sledujte co se stane.

Krok 4

Okraj masky se zvlnil.

Vlny

Přidejte další filtr: . Nyní je hrana výběru rozostřená - zjemněná.

Krok 5

Rozostření

Přepněte se zpět do režimu normálního výběru (tlačítko s čárkovaným kolečkem v levém dolním rohu obrázku).

Krok 6

Výběr se upravil podle masky.

Výběr 2

Posledním krokem je invertovat výběr: a nový výběr vyplnit barvou pozadí: (zde bílá).

Výsledek

Výsledek

Výsledkem je, jak vidíte, měkký přechod obrázku do pozadí. Vyzkoušejte na masku aplikovat i jiné filtry - viz. další přiklady.

Další příklady

Příklad 1

Tento okraj vytvoříte filterm , s horizontálním a vertikálním nastavením na 11.

Příklad 2

Efekt vytvoříte rozostřením masky a filtrem Novinový tisk ().

Příklad 3

Jako v návodu, začněte filtrem Vlny, ale místo rozostření použijte filtr Pixelizovat: .

"
Čo všetko sa dá nakresliť v GIMPe?

TutoriálPoslal Flanker
Čo všetko som použil pre tento tutorial? Základným kresliacim nástrojom mi vo väčšine prípadou bola Airbrush with variable pressure s malymi typmi hrotu. Ďalej som vo vhodnej miere využíval Bezierovú krivku. Jo a aby som nezabudol, hodne som využíval aj pipetu, rozmazávaci prst (Smudge), samozrejme hladiny a potrebujete ešte veľmi dobre ,,namazanú“ myša a cca 15 hodín čistého času ;-)

Ako začat ? Hmm na začiatku si musíte zvoliť motív. Tieto plameniaky som už kreslil obyčajnými farbami, takže z pamäti by som ich vedel relatívne nakresliť. Inak čerpal som z – za komunizmu dobre predávanej knihy pre deti – Po moriach a oceánoch (str.151).


Tento obrázok – celý ako ho vidíte – bol nakreslný v GIMPe. Pôvodne som ho nekreslil pre toto forum takže obrázky znázorňujúce jednotlivé kroky sú len orientačné !!. Originál má takmer 1000x700px.

Najpr si nakreslíme obrys:


Použil som Airbrush. Stači len trocha zručnosti, nemusíte byť nejak presný ani detailný. Keď budete hotový vytvorte si novú transparentnú hladinú. Bezierovou krivkou sa snažte vyselektovať to čo vidíte (nohy nemusíte), a vyplňte vhodnou jemnne ružovou farbou. Viď obrazok nižšie.


Môžeme začať kresliť detaily. Toto vyžaduje už určitú zručnosť no najmä trpezlivosť. Vpodstate som myšou kreslil krátke čiarky – podobne ako keď kreslíte obyčajnou grafitovou ceruzkou – s nástrojom Airbrush s malým hrotom. Často som menil farbu a niekedy nabral pipetou - tú ktorá vznikla samotným kreslením Airbrush-om. Samozrejme, že niektoré linky/čiary som Airbrushom prekresľoval viackrát , tam kde som potreboval tmavšie linky som potiahol Airbrushom viackrat a pod. .. Snažte sa viesť linky a voliť farby tak aby vznikol 3D dojem. Ešte je treba povedať, že som nevyčiarkavaval celého plameniaka naraz, ale som si vždy vyselektoval určitú oblasť Bezierom. Keď pre nič inšie , tak aspoň preto aby ste dodržali “okraje” plameniaka.
Ak sa vám nepozdáva krk, môžete ho posunút z celou hlavou tak, ako som ho posunul ja viď .obrázok nižšie. Samozrejme “nadpojenie” je potreba manuálne dokresliť. (ps. neviem či v takejto zmenšenej podobe bude ten rozdiel krku až tak markantný .. ).


Dokreslíme nohy a uložíme si plameniaka povedzme pod menom plameniak1.xcf. Teraz ho možeme otočit a prikresliť “druhú hlavu” – vysvetlím – plameniak1.xcf použijeme ako šablónu-uľahčenie kreslenia plameniaka dva – proste aby nevyzerali rovnako. Ja som sa teda rozhodol , že plameniak2 bude mať iný krk a trocha inú farbu . (v tychto zmenšených obrázkoch sa to možno ťažšie rozpozná .. ). Dôraz treba klásť aj na dôkladné nadpojenie posunutého krku. Viď. obrázky:Teraz možme vyhladiť krk, a aby plameniaky nevyzerali rovnako dofarbiť/stmaviť niektoré časti tela, prip. stmaviť celý krk. Vznikne nám plameniak2. Za neho môžeme postaviť (s využitím hladín ) už nkresleného plameniaka 1. Plameniakovy 2 posunieme jednu nohu. Viď. obrázok:


Môžeme ísť na vodu. Jazierko som nakreslil bezierovoukrivkou. Vyplnil zakladnou farbou, nakreslil pár fľakov, rozmazal a nakreslil menšie fľaky, ktoré som tiež rozmazal (Smudge).:


Priznávam, že voda mi celkom nevyšla .. ;-)). Finálne to bude vyzerať asi takto. Ps. Nezabudnite na tiene.:


Môžeme ist na oblohu. Selekcia je urobená Beziérom vyplňená jednoduchým farebným prechodom. Ďalej som postupoval podobne ako pri vode – na každé miesto oblohy som naniesol fľaky – vždy o niečo svetlejšie ako farba pod nimi.


Nakoniec už len oblohu rozostrýme (rozmazávacím prstom pohybmi v horizontálnom smere), pridáme hviezdičky a mesiac. Ps. Nezabudnite na opar okolo mesiaca.


Teraz sa stačí pod obraz už len podpísať a ak ste krelili povedzme aspoň v 300 dpi obrazok odoslať na kvalitnú tlačiaren s kvalitným fotopapierom

 Velikonoční vajíčka
TutoriálPoslal Luci
Protože se velikonoce blíží (sice nevím, kdy vlastně budou, ale nějak to tuším, že už jsou blízko ;), napadlo mne udělat si takový pokus, jak to asi půjde, vyrábět velikonoční vajíčka v GIMPu. Výsledkem je tento tutoriálek.

.

Ukázka malovaných vajíček z GIMPu

Příprava

Nejdříve si připravíme plochu pro přesnější práci. Vytvoříme nový dokument (Ctrl+N) o rozměrech 300×300 pixelů a vytáhneme z pravítek vodící linky na pozice 5 a 295 v ose x i y. Díky jejich "magnetickým vlastnostem" se nám pak budou výběry lépe umísťovat.
Přidáme další průhlednou vrstvu (pokud nemáme otevřen dialog s vrstvami: Ctrl+L a Ctrl+N pro novou vrstvu) nad pozadí a vybereme nástroj "eliptický výběr" (klávesa E). Kurzor umístíme na pozici 5, 5 a taľením do cca pozice 295, 295 vytvoříme přesný vycentrovaný kruhový výběr, jelikož se nám elipsa automaticky přilepí vždy na správnou pozici k vodícím linkám.
Mělo by to vypadat následovně:

Kruhový výběr

Vybíráme kabátek

Nyní vyplníme výběr pomocí nástroje "Plechovka s barvou" nějakou předem připravenou texturou nebo vzorkem (dvojklikem v toolboxu na ikonku plechovky vybereme z "Voleb nástroje" vyplňování texturou) a nebo si do něj něco sami rovnou nakreslíme... Ostraníme výběr (Ctrl+Shift+A) a máme teď něco takového:

Výplň textury

Jdeme do prostoru

Teď přijde ta zajímavější část: přerod placky ve vajíčko. Vybereme si z kontextového menu (pravé tlačítko myši) Filtry -> Mapování -> Mapovat na objekt. Otevře se nám okno pro nastavení filtru, kde můžeme nastavovat spoustu zajímavých věcí. Nás bude nejvíce zajímat první a poslední záloľka. V první záložce vybereme z roletky Obecných voleb "Mapovat na: Kouli" a další nastavení podle obrázku (Průhledné pozadí). Zaškrtneme políčko "Ukázat náhledový drátový model" a pokud se náhled nezaktualizuje sám, klikneme na tlačítko "Náhled".

Dialog mapování na objekt

Aby nakonec výsledný obrázek nebyl příliš statický, natočíme si ještě kuličku v poslední záložce ("Orientace") rotací v ose X o 30° doprava (hodnota -30) a potvrdíme tlačítkem "OK".

Dialog rotace mapovaného objektu

Et voila! Máme tady kuličku! :)

Mramorová kulička

Vajíčko a la "Přírodní deformace"

Pro vytvoření vajíčka můžeme použít více způsobů. Já Vám zde popíši způsoby dva. Tak tedy ten první:
Z kontextového menu vybereme dialog Filtry -> Deformace -> Zkřivení. Zaškrtneme položku "Náhled" a pravý černý puntík přesuneme do polohy přibližně stejné jako na následujícím obrázku:

Dialog zkřivení

Pomocí tohoto filtru lze vytvářet různé nepravidelné i pravidelné tvary a patvary, ale o tom snad někdy příště. Každopádně experimentování se zde meze nekladou ;)
Pokud jsme s tvarem vajíčka v náhledu spokojeni, klikneme na "OK".

Vajíčko s trochu zubatým okrajem Výsledek je však bohužel na okrajích trochu "okousaný", proto si musíme ještě vypomoci k jejich vyhlazení např. pomocí skvělé techniky, kterou popsal Svatas ve svém tutoriálu Vytváření kulatých rohů v GIMPu. My si však vytvoříme pro tento účel masku vrstvy. Přepneme se do okna "Vrstvy, kanály a cesty" kde klepneme pravým tlačítkem myši na vrstvu s vajíčkem. Přidáme masku (Alt+M) vytvořenou z alfa kanálu vrstvy (třetí položka ve výběru). Následuje aplikace vyhlazení/zaoblení hran stejným postupem, jaký použil Svatas (přepneme se zpět na obrázek, vybereme ve filtrech rozostření IIR 20,20 a Obrázek -> Barvy -> Úrovně nastavíme na 120,1.00,135; to aby se nám vajíčko moc nescvrklo ;)).
Směr tažení přechodu pro stín Nakonec zvolíme z kontextového menu vrstvy "Použít masku vrstvy" a eventuelně přidáme vajíčku stín pomocí Script-fu -> Stín -> Perspektiva (pravé tlačítko myši na okně obrázku). Pokud chceme stín "do ztracena", vytvoříme vrstvě se stínem opět masku vrstvy (tentokrát vybereme "Bílá - úplné krytí") a tažením Nástroje -> Nástroje kreslení -> Přechod (klávesa L) po masce stínu šikmo od pravého kraje obrázku směrem do leva k patě vajíčka dosáhneme kýženého efektu...

Výsledek

Vajíčko a la "Beziérovy křivky"

Druhý způsob je trochu rychlejší, ale nelze s ním dosáhnout vždy optimálního vzhledu vajíčka. Je potřeba menšího cviku a zručnosti v práci s cestami. Máme opět "texturovanou kuličku". V okně s vrstvami vybereme z kontextového menu vrstvy položku "Alfa do výběru" a přepneme se na záložku s cestami. Ze spodních tlačítek zvolíme "Výběr do cesty" a z horních tlačítek vybereme nástroj pro mazání bodů beziérových křivek. V okně s obrázkem se rozhodneme, kde bude vrchol a základna vajíčka – ponecháme na každé straně jeden nejbližší bod a ostatní body klepnutím smažeme. Změníme v okně s cestami nástroj na úpravy bodu (ten poslední) a přepneme se zpět na obrázek. Nyní je potřeba pro přesun bodu držet při tažení myší zároveň klávesu Ctrl. Umístíme oba body do pomyslných vrcholů budoucího vajíčka a nyní již bez stisknuté klávesy vyadjustujeme tvar beziérovy křivky do tvaru vejce (pokud bychom chtěli asymetrický tvar, použili bychom stisknutou klávesu Shift).

Tvarování obrysu vajíčka pomocí křivek

Pruhovaná kraslice Pokud jsme s tvarem spokojeni, vybereme v okně s cestami ze spodních tlačítek položku "Cesta do výběru". Přepneme se zpět na obrázek a kraslici nakonec vytvoříme pomocí kombinace Výběr -> Invertovat a výmazem vybrané části (Ctrl+K). Kdo preferuje masky, může samozřejmě použít masku vrstvy.
Takto vytvořenými vajíčky se určitě nemusíte stydět ozdobit vaše elektronická velikonoční přáníčka či doplnit logo vašeho webového sídla. Přeji Vám tímto povedené kraslice (nejen ty z GIMPu) a bohatou pomlázku :) Na závěr zde vyhlašuji dobrovolnou soutěž o nejhezčí velikonoční vajíčko vytvořené programem GIMP!

Jak odtranit efekt červených očí z digitální fotografie

TutoriálPoslal Orwell
Občas se stane, že při fotografování s pomocí blesku vypadají osoby díky červeným očím jako albíni. Hledal jsem cestu jak pomocí Gimpu odstranit efekt červených očí.

Na internetu jsem našel tento jednoduchý tutorial v polštině. http://www.gimp.signs.pl/tutoriale2/010_gimp.shtml

Pro ty kteří nerozumí polsky, jsem tedy vytvořil českou verzi tohoto návodu.

Zdrojový obrázek z polského návodu.

efekt červených očí

Zvětšíme si obrázek třeba v poměru 1:4.

zvětšení

Pomocí nástroje kruhový výběr vybereme oblast červených očí.

vyber

V tomto vyběru použijeme nástroj Vrstva-barva-odbarvit.

odbarveni

Tímto způsobem odstraníme červenou barvu.

seda

Zde bychom mohli klidně náš tutoriál ukončit s tím, že stejný postup použijeme i na druhé oko. Autor polského tutoriálu pokračuje dále postupem , kdy nastaví úrovně tmavé barvy v odstínu šedi a výsledek je také použitelný.

Protože v době kdy jsem nedokázal použít GIMP k odstranění červených očí z digitální fotografie, jsem používal ACDSEE konkrétně Photo Canvas, ve kterém je velmi jednoduchý způsob odstranění červených očí z fotografie, a to ten, že se použije původní barva očí. Rozhodl jsem, že v GIMPu použiji podobný způsob a tak, vlastně budu kolorovat výběr, převedený do šedi.

Tedy ponecháme kruhový výběr a vytvoříme novou vrstvu.

layer

Vybereme si nástroj vyplnit a barvu pro vyplnění co nejbližší původní barvě očí.

nástroj vyplnění  neprůhledný

Této vrstvě nastavíme průhlednost na cca 35. Pokud jsme spokojeni s výsledkem, sloučíme viditelné vrstvy.

Barevné oko

Stejný postup použijeme i na druhé červené oko a zde můžeme vidět výsledný obrázek.

hotový obrázek

Samozřejmě je možno použít i jiný postup, třeba ten, který použil polský autor.

Jak vytvořit v GIMPu indexprint

TutoriálOrwell píše "
Přestože jde na tuto práci použít i jiný editor než GIMP, můžeme ho použít.
Budeme pracovat s nástrojem Filtr ->Kombinace -> Film.

Krok 1.
Spustíme si svůj oblíbený grafický editor GIMP
Krok 2.
Otevřeme si obrázky, ze kterých chceme vytvořit INDEPRINT.
Krok 3.
Vytvoříme si obrázek prvního řádku INDEXPRINTU. Přes pravé tlačítko myši v obrázku se dostaneme k filtrům a vybereme nástroj Filtr -> Kombinace -> Film.V dialogu si označením a tlačítkem přidat >> vybereme fotky, ze kterých vytvoříme obrázek.
V políčku výška nastavíme výšku filmu
Jako barvu můžeme kvůli úspoře barvy v tiskárně vybrat bílou barvu.
Položky Posun děr, Šířka děr, Výška děr a Rozestup děr a Výška číslic stáhneme na 0.
Tlačítkem OK spustíme vytvoření prvního filmového pole.

Krok 4.
Stejným způsobem můžeme vytvořit další filmová pole.Krok 5.
Vytvoříme nový obrázek z nabídky Soubor -> Nový
a v něm vytvoříme dvě nové vrstvy. Do jednotlivých vrstev zkopírujeme Námi vytvořená filmová pole.
Proč do jednotlivých vrtev? Protože pak se nám bude snadno posouvat a upravovat vzájemné umístění obázků.
Nakonec jsme-li s umístěním na stránce spokojeni vrtsvy sloučíme a obrázek ořežeme na požadovanou velikost.

Písek ve dvou a třírozměrném prostoru

TutoriálPoslal Honza
Již jednou jsem zde uveřejnil tutoriál (Nedokončená kresba), kterým jsem upravil obrázek a použil jej pak následně jako obal CD. Nyní vám nabídnu další návod, jak vytvořit zajímavý obrázek v GIMPu.

Originál tohoto tutoriálu je k nalezení na adrese http://200.195.195.206/ggj/index2.html Tutoriál ukazuje jak vytvořit obrázek navátého písku. To, co bude takto modelovaným pískem zasypáno už ponechám na vaší fantazii nebo potřebách. Nicméně, aby byl obrázek úplný, je nutné si něco zvolit – já jsem použil obrázek mořské pláže, který se k modelovanému písku tematicky hodí. Tento obrázek si následně trochu upravíme.
Nejprve si vytvoříme v GIMPu nový obrázek a vyplníme jej žlutou barvou. (#fff9ce). Dále vytvoříme dojem písku – Filtry -> Šum -> Roztřepení HSV s parametry Zadržení=2, Odstín=3, Sytost=199, Jas=139. Tím jsme si vytvořili základní pískovou plochu.

obrázek 1 Nyní si připravíme obrázek, který necháme zavát pískem. Já jsem vzal obrázek, zmenšil na rozměr 200x150 pixelů a přidal bílý okraj (Script-Fu -> Dekorace -> Add Border) tak, aby obrázek působil dojmem fotografie. Tento obrázek pak vložíme do našeho „písečného“ jako novou vrstvu.

A teď necháme fotografii zavát pískem. Zduplikujeme původní vrstvu písku a posuneme ji úplně nahoru. V této vrstvě provedeme nepravidelný výběr a stiskneme tlačítko „rychlá maska“ (malý červený čtvereček v levém dolním rohu okna s obrázkem).

Použijeme filtr rozprostření (Filtry -> Šum -> Rozprostření) a parametry 80 v obou směrech. Zrušíme rychlou masku (malý čtvereček vedle masky) a provedeme vyříznutí výběru. Výsledek je vidět na následujícím obrázku.

Pískem však nemusíme zavát pouze dvourozměrný obrázek – fotografii – ale i 3D předmět vzniklý pomocí funkce mapovat vyvýšení. Toto si ukážeme na příkladu ozdobného vyvýšeného textu.
Opět si vytvoříme nový obrázek s pískem, tentokrát budou stačit rozměry 300x150 pixelů. Použijeme opět stejný postup jako v předchozím příkladu a vytvoříme si základní písečnou plochu. Nyní si musíme připravit vyvýšený objekt – v našem případě to bude text. Vytvoříme si novou bílou vrstvu, nazveme ji Mapa vyvýšení a do ní napíšeme černou barvou příslušný text. Následně použijeme funkci Gaussovo rozostření IIR s parametrem 3 a potom ještě invertujeme barvy této vrstvy.

Teď si podle mapy vyvýšení vytvoříme vlastní 3D text. Opět si vytvoříme novou vrstvu, nazveme ji Text a vyplníme ji červenou barvou (#ff0000). Použijeme funkci mapování vyvýšení (Filtry -> Mapování -> Mapa vyvýšení) s parametry Azimut=145, Zdvih=45, Hloubka=10, sinusoidní mapování. Z této vrstvy potřebujeme pouze text bez pozadí, proto do vrstvy přidáme masku. Poté se přepneme do vrstvy Mapa vyvýšení, vybereme vše, zvolíme kopírovat, přepneme se zpět do masky vrstvy Text a vložíme výběr z Mapy vyvýšení. Vypneme vrstvu Mapa vyvýšení a dostaneme následující obrázek.

Obdobným způsobem jako 3D text si vytvoříme 3D pískový text. Zduplikujeme vrstvu Písek dolní, nazveme ji Písek 3D a posuneme ji až úplně nahoru. Poté opět použijeme funkci mapování vyvýšení (stejné parametry, ale navíc ještě zapneme „kompenzovat ztmavnutí“ a Okolí=170). Také do této vrstvy přidáme masku vrstvy. Přepneme se do vrstvy Mapa vyvýšení, zvolíme výběr podle barvy, vybereme černé okolí textu a toto vložíme do masky vrstvy Písek 3D. Po vypnutí zbývajících vrstev by měl vypadat obrázek takto:

A teď necháme část textu zapadat pískem a část odkryjeme – postup je stejný jako u fotografie, tedy výběr od ruky – rychlá maska – rozprostření – vyříznutí výběru. Dostáváme tento obrázek:

A potom ještě necháme zapadnout úplně část textu, použijeme ještě jednou původní vrstvu Písek dolní. Tuto vrstvu opět zduplikujeme, posuneme až nahoru a odkryjeme část obrázku, který přikryla. Tedy zase výběr od ruky – rychlá maska – rozprostření – vyříznutí výběru. Dostáváme tento konečný obrázek:

Jak jsem již předeslal v úvodu, uvedené postupy jsem použil při vytváření obalu na CD, tedy poměrně velkého obrázku s velkým rozlišením (asi 1700x1700 pixelů) a v tomto případě zvláště funkce rozprostření a následné manipulace s výběrem jsou dosti časově náročné (na mém PC s procesorem 433MHz to trvalo řádově 2-3 minuty). Pokud se tedy rozhodnete zpracovávat takovéto větší obrázky, musíte mít rychlejší stroj, nebo dost trpělivosti. A výsledný obal na CD pak vypadal takto:

Selektivní gaussovo rozostření

TutoriálPřeložil a poslal Orwell
V předchozím díle návodů pro skvělý grafický editor GIMP jsme si ukázali jak použít praktický výběr pomocí rychlé masky na změnu pozadí portrétu. Ovšem dnes si ukážeme jak vytvořit profesionálně vypadající snímek.

Množství takových snímků naleznete v mnoha časopisech.
Je to opravdu velmi snadné a použijeme na to tento nástroj Filtry -> Rozostření -> Selektivní gaussovo rozostření.

Krok 1. K vytvoření výběru pozadí snímku použijme návod pro rychlou masku. Pouze s tím rozdílem, že budeme vybírat pouze postavu.

Krok 2. Váš výběr by měl vypadat podobně jako na horním obrázku.

Krok 3. Nyní přichází na řadu rozostření. Pomocí nástroje Filtry -> Rozostření -> Selektivní gaussovo rozostření. Vybereme dialog ve kterém zvolíme tyto hodnoty v nastavení parametrů.Poloměr rozostření = 3,5 a pro Max.delta= 50 Nakonec volbu potvrdíme tlaítkem OK.

Poznámka: Pokud je obrázek větší použijme větší poloměr rozostření.

Toto je výsledek naší práce. Při srovnání s originálem vidíme, že při použití tohoto filtru vypadá naše modelka mnohem lépe.

Předtím - Poté

Rychlá maska

TutoriálPřeložil a poslal Orwell
Rychlá maska je způsob jak vytvořit jednoduchý a rychlý výběr použitím nástrojů pro kreslení. Na tento výběr můžeme k dosažení patřičného efektu použít různé filtry.

Image

Na obrázku nahore si ukážeme jak jednoduchým způsobem oddělíme postavu modelky od zahrady. Pak na takto vytvořený výběr použijeme nástroj odbarvit a odbarvíme postavu modelky. Pozadí obrázku (zahradu) zůstane barevná.

Image

Image

Image

Krok 1. Tlačítko rychlá maska je maličké červeně ohraničené tlačítko v levém dolním rohu okna s obrázkem. Kliknutím na toto červeně ohraničené tlačítko přepneme do modu rychlé masky. Všechny obvyklé nástroje jsou samozřejmě dostupné jako v normálním módu. Kliknutím na vedlejší tlačítko přepneme opět do normálního kreslícího módu.

Image

Image

Image

Krok 2. Přepneme se do výběru rychlé masky a použitím nástroje mazání odkryjeme zelenou plochu okolo postavy modelky. Výsledek našeho mazání by měl vypadat zhruba jako na obrázku vlevo. Vše co je odmazané bude ve výběru. Vše co je kryté načervenalou maskou nebude ve výběru. Můžete si s tímto nástrojem hrát tak dlouho až budete spokojeni s výsledkem.

Image

Image

Image

Krok 3.Pokud jsme dokončili vyčištění zeleného pozadí obrázku, vrátíme se do normálního módu (kliknutím na tlačítko vedle výběru rychlé masky). Nyní vidíme, že na obrázku se objevila čárkovaná čára označující výběr. Protože jsme gumou mazali v zahradě, máme nyní ve výběru zahradu. Abychom do výběru převedli postavu modelky provedeme invert výběru. Buď nástrojem Výběr->invertovat, nebo použitím klávesové zkratky Ctrl+I.

Image

Image

Image

Krok 4. Máme-li tedy ve výběru postavu modelky, pak pomocí pravého myšítka a volbou Výběr->uložit do kanálu uložíme náš výběr do kanálu. V jiném tutoriálu si ukážeme jak dále s tímto kanálem pracovat. Tento kanál si samozřejmě můžeme přejmenovat podle naší libosti.

Poznámka: V tuto chvíli je samozřejmě velmi vhodně uložit rozpracovaný obrázek ve formátu .XCF pro Gimp. V případě použití jiného formátu bychom tento výběr uložený do kanálu ztratili.

Image

Image

Image

Krok 5. Abychom postavu modelky odbarvili musíme nejprve vybrat vrstvu obrázku. Přepneme se v okně kanály na záložku vrstvy. Poté pravým myšítkem v obrázku vybereme Obrázek->barvy->odbarvit Tímto způsobem převedeme výbranou postavu modelky z barevneho obrázku do šedé stupnice.

Tak a tímto jsme hotovi. Příště si ukážeme jak by se dal tento postup využít jinak.

Gimpovi pomocníci 4.část - Diagramy a organizační schémata

DiaPoslal Svatas
V poslední části mého miniseriálu, bych se chtěl věnovat programu, který také používám. To, co je na něm zajímavé, je totiž překvapivě hodně spojeno s GIMPem. Možná že to nevíte, ale program Dia, o kterém budu dnes mluvit, používá grafickou knihovnu GTK+ stejně jako GIMP.

To co hodně uživatelů na GIMPu nejvíce překvapuje, je jeho koncepce samostatných oken. Tedy žádné jedno okno s nabídkami a plovoucími roletkami, ale skutečná sada několika samostatných oken. To má na svědomí právě GTK+. Projekt Dia má proto hodně podobný vzhled a podobnou koncepci ovládání, jako GIMP.

Prostě a jednoduše. Pravé myšítko funguje v kreslící oblasti podobně jako v GIMPu. Program vznikl původně na platformě Linuxu a později byl přeportován na Windows (ostatně jako GIMP). Máme proto tak možnost používat celkem malý (v porovnání s Visiem, viz dále) a šikovný produkt. Ve světě Windows totiž vládne Miscrosoft se svým produktem Visio (ano vím, původně to není Microsoftí produkt, jen velký Bill koupil firmu, která jej vyvinula a přejmenoval na Microsoft Visio). Visio se dnes díky Microsoftu prakticky stal dalším standardem mezi běžnými uživateli. Dia ovšem nemá podporu formátu Visia, hlavně díky tomu, že je tento formát, podobně jako DOC či XLS, uzavřený. Údajně se však pracuje na nějakém vstupním filtru, který by Visio zvádl. Jde to ztuha, protože se jedná o zpětnou konverzi tzn. že se ve Visiu uloží soubor a pak se zpětně zkoumá, jak se to do souboru zapsalo.Nechme však programátorské věci stranou a podívejme se na tento produkt jako takový. Dia je celkem přehledný program, člověku zběhlému v GIMPu je vše prakticky jasné. Nabídky a ovládání programu je hodně podobné GIMPu. Vytvořit schéma sítě jde celkem jednoduše. Chce to trochu cvik, ale určitě to zvládnete. Trošku složitější je to např. s organizační strukturou firmy, ale také se dá vytvořit. Kreslení nějakých elektrických schémat také není problém. Na výstupu z programu najdete mnoho formátů, namátkou jmenujme DXF, SVG, EPS, FIG a také bitmapy jako jsou JPG nebo PNG.

Kreslení schémat je podobné práci s vektorovým programem. Vše je libovolně zvětšovatelné bez ztráty kvality. Nevím co k tomu ještě říct. Prostě spustíte program a kreslíte. Vybíráte si z knihovny symbolů a vše spojíte v jeden celek. Pak to uložíte a použijete tam, kde je třeba. Nebo to rovnou vytisknete. Mám rád tyto jednoduché, ale hodně funkční programy.

Rozšiřitelnost programu je velká, neboť knihovny symbolů si můžete sami vytvářet. Používá se k tomu XML. Domovská stránka projektu je http://www.lysator.liu.se/~alla/dia/ a najdete zde mnoho užitečných informací. Nenechte se odradit tím, že na této stránce najdete hlavně informace o Linux verzi. Pokud se podíváte do sekce Download najdete zde odkaz na Windows verzi. K 19.9.2003 zde byla k dispozici nejnovější verze označená jako 0.92 pre1. Vidíte, že se úplně nejedná o konečnou verzi, ale o verzi stabilní a blízko vypuštění finální verze. Je to prostě práce s neustálým vývojem, podobně jako GIMP.To by bylo asi tak vše. Tento seriál neměl za cíl nějak podrobně recenzovat dané produkty, spíše informovat o tom, že něco takového existuje a poradit Vám v případě, že potřebujete udělat něco podobného, ale neznáte vhodné programy. Také netvrdím, že používání těchto programů je jediná správná volba, určitě existují jiné a z Vašeho pohledu lepší. Já popisuji jen mé osobní zkušenosti a řešení mých problémů, ke kterým jsem se dostal. Hlavním cílem bylo to, aby uvedený produkt existoval jak pro Windows, tak pro Linux. Tyto tři programy to určitě splňují.Vím minimálně o jednom dalším produktu z grafické oblasti, se kterým se momentálně seznamuju a určitě dám vědět, jak jsem dopadl (verze pro Linux a Windows je samozřejmá). Také chystám článek na téma Domácí kancelář česky, zdarma a multiplatformně. Chtěl bych se zaměřit na obyčejného člověka a jeho domácí počítač. Co může legálně používat, nevrazit do toho ani korunu a přenášet data mezi různými systémy (tedy konkrétněji Linuxem a Windows) bez nejmenších problémů.

Sváťa

Gimpovi pomocníci 3.část - Vektorák

OpenOffice.orgPoslal Svatas
Ve třetím dílu našeho seriálu se budeme bavit o programu OpenOffice.org (dále jen OOo), přesněji o jeho části nazvané DRAW. Jak jste asi pochopili z mých příspěvků, jsem velkým fandou OpenSource projektů a OOo je mým černým koněm. Když se řekne Microsoft Office případně Word nebo Excel, 90% uživatelů hned ví, o čem se mluví. Pro spoustu lidí je pak nakonec i velké překvapení to, že po zakoupení počítače s nainstalovanými Windows tam není Excel a Word a při dotazu jsou uzemněni tím, že si musí tento produkt zakoupit a za nemalé peníze. Doba pokročila a dnes již mají lidé možnost vybrat si dobrý kancelářský balík i bez toho, aniž by to zruinovalo jejich konto. No a zhruba před rokem dospěl projekt OOo i k české verzi, která je dnes silným konkurentem Microsoftu.

Hlavním parametrem takového programu, který má sloužit jako plnohodnotný kancelářský balík, je především jeho kompatibilita s formáty DOC a XLS. Ta je u OOo na velmi slušné úrovni. Když ještě naučíte své obchodní partnery/známé a kamarády používat i jiný formát než DOC, máte vyhráno.

Jak jsem napsal v úvodu nebudu se tu rozepisovat o OOo (anglická verze na http://www.openoffice.org, českou verzi najdete na http://oo-cs.sourceforge.net/ nebo se podívejte na nejaktuálnější vývojovou verzi, která je však hodně stabilní, k datu 19.9.2003 a co nevidět finální na http://cs.openoffice.org) jako celku (chystám samostatný článek o tom, co nainstalovat do domácí kanceláře), ale zaměřím se na jeho část s názvem DRAW. Je to vektorový grafický editor, který svými funkcemi odpovídá programu Corel DRAW ve verzi 3.0. Corel jsem používal asi 3 roky a byl pro mě vynikajícím společníkem. Doba pokročila, tam kde jsem pracoval už nepracuju a taky potřebuju občas něco dělat i doma. Najít něco zdarma a dobře se používající, byla hodně dlouhá a tvrdá práce. Přes různé starší verze programů, které autoři dali k dispozici zdarma poté, co vytvořili novější a lepší a vychytanější verzi až k různým (někdy i hrůzným) pokusům amatérských programátorů jsem se dostal k OOo a jeho modulu DRAW. Disponuje mnoha vychytávkami, které mně na něm zaujaly. A skončil jsem u něj natrvalo.

Pokud jste již někdy s nějakým vektorovým editorem pracovali, neměly by Vás možnosti OOo Draw překvapit. Pokud ne, vězte, že zde najdete základní paletu nástrojů čítající nástroje pro kreslení základních geometrických útvarů, přes práci s křivkami a práci s textem konče. Jedinou citelnější funkcí, která chybí je psaní textu na křivku. Naopak navíc je zde třeba kreslení 3D objektů a tak nakreslit krychli, kouli, kužel nebo třeba válec není žádný problém. Propracovaná je i možnost nastavení zdrojů světla pro tyto trojrozměrné objekty.

Jak vypadá OOo Draw můžete vidět tady :
Program má podporu pro mnoho bitmapových formátů a také i pro některé vektorové. Myslím tím BMP,GIF, JPG, PNG, TIF ale i SWF, SVG, EMF, EPS či WMF. Není to úplně vše, zaměřil jsem se na ty pro mě nejznámější a nejpoužívanější. Vytváření letáků, obalů na CD, přání či třeba časopisů je v tomto programu velmi dobře proveditelné. Množství formátů je dostatečně široké a každý si jistě vybere.

Existuje také již slušná sbírka šablon pro Ooo, takže obaly na CD či některé formuláře pro styk se státními úřady už za Vás někdo vytvořil. A tvorba dalších je pak velmi snadná.Jednoduchá vektorizace se dá provádět i v programu OOo Draw a to tak, že si kresbu otevřete v OOo Draw, kliknete na ní pravým tlačítkem myši a dáte Převést na... Objeví se jednoduchý dialog, ve kterém nastavíte pár parametrů a pak hop, obrázek je vektorizován. Nejvíce se to hodí na jednoduché černobílé kresby či barevné kresby, kdy OOo funguje skvěle. Když je kresba složitější, chce si to zkusit pohrát s parametry a když to nepomůže, použít již zmiňovaný AutoTrace.
Pokud se zaměřím na použití v souvislosti s mapou ČR a SR, nejdříve jsem skenovanou předlohu upravil v GIMPu a předhodil ji programu AutoTrace, přičemž jsem vše vektorizoval. Další fází bylo otevření v OOo Draw a finální úprava. Tak vznikly šablony pro OOo Draw. No a pak se vše dalo převést i do Wordu. Dnes mám tedy mapu ve třech provedeních. Nejpropracovanější a s vrstvami je určena pro GIMP, vektorová verze pro OOo Draw a také šablonní verze pro Microsoft Word, který máme v práci.Velmi užitečnou novinkou je přímý export do PDF. Nemusíte tak nic dalšího instalovat, žádné virtuální tiskárny či dodatečné ovladače. Z Ooo Vám „vyjedou“ rovnou soubory PDF. Vše funguje rychle a jednoduše. Nutno je však zmínit to, že PDF není úplně 100% PDF, protože texty uvnitř PDF nejsou uloženy jako text. Při pokusu je vyexportovat ven (např. přes schránku), dostanete jen změť paznaků. Ale dá se s tím žít.Jestliže chcete zajímavého a levného pomocníka, neváhejte a stáhněte si OpenOffice.org a rovnou verzi 1.1. Jak už jsem psal, je dostatečně stabilní a kvalitní na to, aby se dala používat v každodenním životě. Na práci s vektorovou grafikou už prostě nepoužívám nic jiného a jsem plně spokojen s funkcemi, které mám v Ooo Draw k dispozici.Profesionálové si v Ooo své funkce nenajdou (nejnovější Corel to prostě není a nikdy nebude), ale situace je podobná jako u GIMPu. Kdo si své funkce najde, ten to bude používat. Mně osobně nejvíce vadí to, že se komunita stále snaží porovnávat s Microsoft Office a tenhle program moc neprezentuje. Pro mě je však Ooo DRAW nejpoužívanější součástí celého balíku a hlavně kvůli němu jsem si Ooo na počítač nainstaloval...

Sváťa

Jak vytvořit plakát v GIMPu

TutoriálPoslal Orwell
Přiznám se, že k tomuto tutoriálu mě vyprovokoval návod Bohunky Třešňákové Tvorba plakátu ve Photoshopu uveřejněný na www.grafika.cz. K tvorbě jsem použil sejmuté obrazovky z filmu ELITA (AntiTrust).

Zde jsou zobrazeny pouze náhledy obrázků, které jsem použil pro tvorbu tohot plakátu.

Vytvoříme si tedy Nový obrázek s černým pozadím. Do samostatných vrstev zkopírujeme tyto obrázky. U každé vrstvy nastavíme bílou masku vrstvy, kde pomocí černé barvy a štětce překryjeme rušivé pozadí na jednotlivých vrstvách.

Jako další krok doplníme nápisy v samostatných vrstvách. Na tyto nápisy pomocí Script-Fu -> Stín -> Efekt Xach vytvoříme stínování a jinobarevné okraje písma.

Náš výsledek by potom mohl vypadat takto:

Nebo můžeme tento obrázek jemně orámovat. Návod k jemnému rámečku má na svých stránkách wraith. Mimochodem vřele doporučuji k návštěvě, má tam moc hezké fotografie.
Vypadalo by to potom takto:

Povšimnete-li si toho červeného fleku v pravé horní části plakátku, pak je vytvořen pomocí nástroje Filtry -> vyobrazení -> příroda -> plamen, kdy jsem si hrál tak dlouho až jsem dosáhl takového nějakého podobného fleku.

Ahoj Orwell.
Tvář

NápadyPoslal Orwell
Trošku jsem pojal příspěvek "Zajímavý mail" jako výzvu a zkusil, co se dá s takovou tváří udělat v GIMPu.

Orwell
Gimpovi pomocníci 1.část - Úvod

Počítačový světPoslal Svatas
Pokud chodíte na tyto stránky pravidelně, jistě jste se setkali s mými výtvory. Abych byl konkrétnější – s mými mapami ČR, SR, Prahy a Sousedů ČR. GIMP používám celkem pravidelně k základním grafickým pracem a dá se říci, že jsem takový ryzí praktik a že jsem se práci s GIMPem naučil proto, abych mohl levně a legálně vytvářet různé grafické výtvory jako jsou tlačítka, podklady, upravené fotografie apod. GIMP je velmi dobrý, ale neumí všechno a vlastně to není ani jeho cílem. Jestli Vás to zajímá, seznámím Vás s dalšími „pomocníky“, které úspěšně používám.

Společným jmenovatelem všech těchto programů je platformní nezávislost. Co to znamená? Již před nějakou dobou zde proběhla diskuze na téma „Je Linux lepší než Windows?“. Já jsem se v této diskuzi stavěl za názor, který říká, že řadovému uživateli osobního počítače je vlastně jedno v jakém systému pracuje. On nehledá zádrhel v Linuxu nebo Windows. On řeší úlohy. Píše dopis, odesílá mail, prohlíží stránky na internetu. K tomu mu stačí „nějaké“ programy, které už v systému má. Proto je tak rozšířen IE, protože : „...když už sakra ty Windows na počítači mám a je tam i prohlížeč, proč tam dávat něco jiného. Neumím to nainstalovat a když kliknu na tu modrou ikonu, jsem na internetu a už to sviští...“

Když budu mít v počítači Linux, je to stejné. Pustím počítač, přihlásím se, kliknu na ikonu a jsem na internetu. A jak že se jmenuje ten prohlížeč? Co je to prohlížeč? Takhle uvažuje běžný člověk. Musíte to brát také tak, že Vy čtenáři tohoto webu, jste jaksi zkušenější a tahle diskuze ve Vás může třeba pěnit krev. To však není mým cílem. Těmito několika větami jsem se chtěl dostat k tomu, že nejlepší cesta může být vytváření programů, které vypadají a ovládají se úplně stejně, bez ohledu na to, jaký operační systém používám. Shodou okolností všechny programy, které používám jako doplňky k práci s GIMPem tuto vlastnost mají. Fungují na Windows i Linuxu. Co víc si přát?

Mé zkušenosti vycházejí z toho, že jsem správcem sítě založené na Windows (od 98, přes NT až k 2000), doma mám Windows XP a Mandrake 9.1. A už půl roku jsem šťastným majitelem PDA (Osobní digitální asistent) Tungsten T založeném na systému PalmOS 5.0. O počítačích leccos vím a chtěl bych trvale přejít na Linux. Momentálně jsem v půli cesty. Proto je pro mě otázka používání jednoho programu na více OS velmi důležitá. Proč se ořád učit něco nového, když existují velmi dobré programy, které jsou stejné ve Windows i pod Linuxem. Také se zabývám školením koncových uživatelů a tak si troufnu říct, že vím, jak jedná a používá počítač obyčejný uživatel bez nějakých zvláštních znalostí.

Práce s GIMPem je celkem snadná, ale některé věci se v GIMPu dělají zdlouhavě, případně se nedají, z povahy programu, dělat vůbec. GIMP je bitmapový grafický editor. Jako vhodný doplněk se jeví vektorový program. Pokud kreslíte nějaké kresby, určitě by stálo za to je „zvektorizovat“. Předpokládám, že pojem bitmapa a vektor jsou ctěnému čtenářstvu známe a tak jen lehce naťuknu. GIMP vytváří obrázky, které můžeme chápat jako tabulky o určitém počtu řádků a sloupců, přičemž každá buňka je jeden obrazový bod. Abychom mohli obrázek popsat, potřebujeme ke každému bodu znát minimálně jeho barvu. Nevýhodou tohoto způsobu záznamu informace je to, že například při změně velikosti obrázku může dojít ke značnému zkreslení původního obrázku, takže se třeba stává „zubatým“. Naproti tomu vektorový obrázek uchovává pouze informace o bodech spojených křivkami a jeho zvětšování či zmenšování je pouze přepočtení těchto bodů dle nové velikosti a v podstatě není dána hranice velikosti obrázku. Pohlednice nebo reklamní billboard – vždy bude vypadat stejně. Převodní program je proto velmi dobrým doplňkem. Jeden takový si představíme.

V dalším dílu se podíváme na vektorový program, který je součástí jednoho kancelářského balíku. Dle mého názoru je trošku podceňován, já jsem v něm našel velmi mocného pomocníka a používám jej z celého balíku asi nejčastěji. Spojení tohoto programu a GIMPu prostě nemá chybu.

V posledním díle se podíváme na prográmek, který nám umožní vytvářet schemata a struktury. Takovýchto programů neexistuje mnoho a jeho zvláštnost ještě umocňuje použití knihovny gtk+, kterou používá i GIMP. Znáte-li „netradiční“ ovládání GIMPu, nebude Vám přechod na používání tohoto programu činit potíže.

Jak jsem již řekl, operační systém při použití těchto programů nehraje roli. Důležitá je vlastní práce s programy. No ale teď chvíli počkejte a odhalení záhad, které programy to vlastně jsou, nastane brzy. Už v příštím díle, který vyjde zítra. To je důvod navíc, proč sem přijít znova...Sváťa


Jak vytvořit známku v Gimpu

TutoriálPoslal Orwell
Návod na vytvoření orámování obrázku jako u známky v GIMPu.

Krok 1.

Jako vždy, když tvoříme nový obrázek. Vytvoříme nový obrázek 256x256 pixlíků. Jako pozadí zvolíme bílou barvu a v okně Vrstvy,kanály a cesty tuto vrstvu s pozadím hned duplikujeme. Tuto duplikovanou vrstvu si můžeme nazvat třeba jako vrstvu zoubky.

Krok 2.

Vyvoříme v této vrstvě zoubky. Existuje více způsobů, my si ukážeme ten nejsnadnější. Ve vrstvě zoubky si vytáhneme pomocné linky a uděláme čtvercový výběr. Tento výběr převedeme do cesty pomocí nástroje výběr do cesty. V okně Vrstvy,kanály a cesty zvolíme záložku cesty. Pokud zde nemáme žádnou cestu vytvoříme si ji pomocí tlačítka Nová cesta.

Pomocí tlačítka Výběr do cesty uděláme z výběru cestu

Dobrá cestu máme ale nic na ní. Chceme-li udělat zoubkování použijeme nyní nástroj štětec, stopu kruhovou 11 a rozestup zvolíme 137,7

Touto stopou vyplníme cestu. Použijeme k tomu další pomůcku a to je vykreslit cestu

Krok 3.

Nyní si uděláme výběr podle barvy, Vybereme-li barvu pozadí použijeme Ctrl+I k inverzi výběru a pomocí Ctrl+K vymažeme obsah výběru.

Krok 4.

Dalším výběrem a vymazáním obsahu uděláme zoubkovaný okraj

Krok 5.

Dalším krokem bude vložení nějakého hezkého obrázku do takto připraveného zoubkovaného rámu. Doplníme texty, můžme nakonec dodat stíny pomocí script-fu.

Naše výsledná práce by mohla vypadat asi takto:

Zajimavý mail

NápadyJak už to tak bývá, koluje po Internetu spoustu reklam, spamů, ale hlavně všemožných srandiček. Tentokrát se mi však do schránky dostal zajímavý mail s názvem "Každá žena je pěkná, jen my málo děláme ve Photoshopu".

V žádném případě nechci nabádat k používání PS , ale nemá někdo také takovou prácičku, abychom trumfli "fotošopáky"??

-

Postranní lišta GIMP.cz

Mozillacornelius píše "Po dlouhé a strastiplné cestě se ti, co k brouzdání po informační dálnici - Internetu - používají Mozillu dočkali. Pokud si totiž podrobněji prostudujete hlavní menu, objevíte novou položku - Sidebar, neboli postranní lištu.

Když už jsem s jeho zprovozněním pomáhal, byl jsem požádán abych o něm i něco napsal. Pro ty z Vás, kteří s Mozillou pracujete dnes a denně jsou jistě postranní lišty, tzv. Sidebary, denním chlebem, alespoň pro mne znamenají výrazné zrychlení zjištění nového obsahu různých serverů. Pro ty, kteří s Mozillou, začínají nebo o postranní liště nic neslyšeli tedy přinášíme menší úvod.

Lištu Mozilly zobrazíte(a skryjete) skiskem klávesy F9. Tato lišta obsahuje už některé připravené položky, jako například Historii navštívených stránek, vaše Záložky a třeba taky Sidebar pro hledání na Internetu. Jejich seznam lze libovolně měnit tlačítkem Panely - Přizpůsobit lištu. Samotné lišty, resp. jejich obsah je obyčejně dynamicky generovaný samotnými webovými stránkami a jedná se text s HTML formátováním, tedy nic složitého ;) .

Tak úvod by jsme měli a teď se vrhneme na postranní lištu GIMP.cz. Jak už jsem řekl, najdete ji v hlavním menu a to pod položkou Sidebar(v současné době). Prozatím se jedná pouze o odkaz na náhled. Účelem postranní lišty je, ale být po ruce integrovaný do Mozilly, takže k přidání dojde až po kliknutí na tento odkaz(dočasné řešení než bude menu upraveno).

Kliknutím na odkaz pro přidání postranní lišty se Mozilla přes dialogové okno zeptá, zda chcete opravdu tendto sidebar přidat a pokud jí to potvrdíte, směle jej přidá :-). V seznamu lišt jej pak naleznete pod titulkem "The GIMP.cz"

Po kliknutí se Mozilla spojí se serverem, stáhne si potřebné informace a sidebar zobrazí. Naleznete v něm nejen informace o nových článcích, ale i o posledních poslaných komentářích k nim. Krom nich dále obsahuje Odkazy na nové příspěvky v diskuzním fóru, nejnovější soubory ke stažení a další informace.

Pokud by někoho zajímalo, jak postranní lišty vyrobit nebo najít, odkazuji jej na české stránky o Mozille případně na stránku se seznamem dostupných postraních lišt českých serverů.

A co slovem na závěr? Snad jen popřát nám uživatelům Mozilly příjemné brouzdání Internetem a těm ostatním "ať slintají" :-)....

...dobrá, nebudeme na sebe přeci oškliví. I uživatelé IE mohou tuto lištu využít, třeba tak že si dají odkaz na ni do oblíbených, ale je to jen polovičaté řešení. Pokud se jedná o další prohlížeče, v popisu tohoto modulu je, že by měl být i pro Operu.
Do ní lze tuto lištu/panel přidat do Hotlistu kliknutím pravým tlačítkem na Hotlistu a volbou možnosti Add panel. Dále už stačí jen zadat název panelu, adresu zdrojového souboru "http://www.gimp.cz/modules.php?name=Sidebar" popřípadě vyplnit další položky a panel by měl být hotov. Bohužel, mě se to nepovedlo :/.

teď už tedy konečně na konec...příjemné brouzdání

cornelius

Dodatek:
Vcera jsem to psal uz v docela pozdnich hodinach a vycerpan a tak mne nenapadlo zkusit pro Operu jeste jednu alternativu. Pokud v Opere hcete tento panel pridat a nedari se vam, nactete si ho do okna prohlizece a az pak dejte pridat panel. Tento postup funguje aspon v me Opere 7.11 :)

Obarvení černobílé fotografie

TutoriálPoslal Honza
Jedna z věcí, kterou Gimp nabízí je práce s barvou - přesněji řečeno funkce mapování a přechodů. V dnešním návodu si ukážeme postup, jak využít těchto vlasností a vyrobit z černobílé fotky barevnou.

Nejprve si musíme opatřit nějakou černobílou fotografii.

Jako první si ukážeme, jak obarvit obličej, protože toto je vlastně základ úspěchu - všechny ostatní prvky už lze dělat na základě fantazie. Pomocí rychlé masky si tedy provedeme výběr příslušné části fotografie, jak je naznačeno na obrázku.

Dále si někde musíme sehnat libovolný barevný obrázek, ze kterého by bylo možné navzorkovat barvu kůže pro naši fotografii. Já jsem použil následující obrázek.

Na fotografii zvolíme z menu Filtry - Barvy - Mapování - Vzor vybarvení. Klepneme na tlačítko „Získat vzorky barev“ a následně si pak pohrajeme s posuvníky pod oběma obrázky. Pod obrázkem Vzor vybíráme jakou část barevné palety budeme při vzorkování používat. Pod obrázkem Cíl pak určíme, jakým způsobem tuto paletu namapujeme na fotografii. Pokud jsme s nastavením spokojeni, stiskneme tlačítko Použít a první část fotografie je obarvena.

Jako další můžeme např. obarvit pozadí. Na to opět použijeme rychlou masku a vybereme pozadí obrázku.

Nastavíme si vhodné barvy pozadí a popředí, zvolíme nástroj Vyplňování barevným přechodem - Lineární přechod, Opakování NIC a Mísení Popředí do pozadí.

Výsledek vidíme na dalším obrázku.

Obdobným způsobem pak obarvíme vlasy (Filtry - Barvy - Mapování - Vzor vybarvení), oblečení (Filtry - Barvy - Mapování - Barevné mapování). Zde si můžeme zvolit jaké barvy pro oblečení použijeme. Tím jsme prakticky s barvením fotografie hotovi. Ale aby byla fotka opravdu realistická, musíme si ještě pohrát s detaily. V mém případě jsou to oči, náušnice, řetízek a rty. Postup je prakticky stejný, jako v předchozích příkladech. A pokud zvolíme vhodné barvy a vyberetme správné oblasti, může být výsledný obrázek třeba takovýto.

Vrstvy v kostce 1 - co to je?

Pro začátečníkyKyknos píše "Dnešní tutoriál je určen těm, kteří se chtějí naučit pracovat s jedním z nejmocnějších nástrojů Gimpu - s vrstvami. Dnes si povíme, co to vlastně vrstvy jsou a k čemu slouží. V dalších dílech se pak k vrstvám vrátíme a naučíme se pokročilejší techniky.

Tento tutoriál byl napsán při práci s Gimpem pro Windows verze 1.2.5. V novějších verzích či na jiných systémech mohou být některé drobné odlišnosti v ovládání, princip však zůstává stejný. Např. na počítačích Macintosh je pravděpodobně nutné místo klávesy Ctrl používat klávesu Apple (neměl jsem možnost vyzkoušet, ale tak to na této platformě obvykle bývá). Pokud máte starší Gimp, doporučuji aktualizaci (viz download sekce tohoto serveru). Příkazy v menu začínající slovem Obrázek (Image) značí, že je naleznete v menu, které se objeví po stisknutí pravého tlačítka myši nad editovaným obrázkem.

Pár slov úvodem

Schopnost práce s vrstvami (Layers) je jednou z vlastností, která dělí profesionální bitmapové editory (jako např. Gimp) od malovátek pro děti, stejně jako dělí zkušené uživatele od úplných zelenáčů. V tomto seriálu se naučíme pracovat s vrstvami v Gimpu. Začneme od píky, vysvětlením, co to ty vrstvy vlastně jsou. Znalejší čtenáři, kteří mají o funkci vrstev představu, mohou první díl s klidným srdcem přeskočit.

Co jsou to vrstvy a k čemu slouží

Vrstvy (Layers) si lze zjednodušeně představit jako listy průhledné fólie naskládané na sebe, na něž malujeme jednotlivé části obrazu. S takovými foliemi se kdysi skutečně pracovalo například při tvorbě animovaných filmů. K čemu je to dobré? Odpověď je jednoduchá - vrstvy umožňují nezávislou práci s jednotlivými částmi obrazu. Představte si, že jste si právě namalovali následující jednoduchý obrázek:

Nyní se však rozhodnete, že je hvězdička měsíčku příliš vzdálená, a chcete ji přisunout blíže (nebo máte dokonce v úmyslu vytvořit animaci přibližující se hvězdičky). Pokud máte obrázek namalovaný na jednom papíře, nezbude vám, než hvězdičku pečlivě přemalovat pozadím a namalovat ji znovu blíže měsíčku. V Gimpu si samozřejmě můžete práci ulehčit vybráním hvězdičky pomocí některého z nástrojů pro výběr a jejím následným posunem, s retuší pozadí vám pomůže např. nástroj Razítko, ale i tak je to spousta práce. V případě nějakého opravdu složitého obrázku na členitém pozadí to může být práce i na mnoho desítek hodin.

Proto je mnohem chytřejší namalovat pozadí, měsíček i hvězdičku na tři samostatné průhledné fólie (či v Gimpu vrstvy) a pak s fóliemi po sobě posouvat. Náš obrázek si ve vrstvách můžeme představit takto:

Posun fólie (vrstvy) s hvězdičkou je otázkou okamžiku. Můžeme hvězdičku přesunout i tak, že bude měsíček částečně zakrývat:

A co když budeme naopak chtít, aby měsíček zakrýval hvězdičku? Není nic snazšího než vrstvy s měsíčkem a hvězdičkou přehodit. Měsíček bude nyní nahoře, hvězdička ve vrstvě pod ním:

Stejně snadno můžeme libovolnou vrstvu odstranit, přidat novou a provádět mnoho dalších kouzel, včetně takových, o kterých by se nám při práci se skutečnými fóliemi ani nezdálo. V příštím díle se podíváme, jak se v Gimpu s vrstvami skutečně pracuje.

"
Vrstvy v kostce 2 - základy

Pro začátečníkyKyknos píše "Další pokračování navazující na první díl "Vrstvy v kostce 1 - co to je?".

I tento tutoriál byl napsán při práci s Gimpem pro Windows verze 1.2.5. V novějších verzích či na jiných systémech mohou být některé drobné odlišnosti v ovládání, princip však zůstává stejný. Např. na počítačích Macintosh je pravděpodobně nutné místo klávesy Ctrl používat klávesu Apple (neměl jsem možnost vyzkoušet, ale tak to na této platformě obvykle bývá). Pokud máte starší Gimp, doporučuji aktualizaci (viz download sekce tohoto serveru). Příkazy v menu začínající slovem Obrázek (Image) značí, že je naleznete v menu, které se objeví po stisknutí pravého tlačítka myši nad editovaným obrázkem.

Základy práce s vrstvami

Než vůbec s vrstvami v Gimpu začneme pracovat, řekneme si jednu veledůležitou informaci. Rozpracované obrázky s vrstvami vždy ukládejte ve formátu XCF (nativním formátu Gimpu). Uložením např. do JPG (pominu-li to, že do JPG bychom nikdy neměli ukládat pracovní verze obrázků vzhledem ke ztrátové kompresi) nebo BMP o vrstvy přijdeme. Do těchto formátů uložte v případě potřeby až hotový obrázek, XCF soubor s vrstvami si však schovejte pro případné pozdější úpravy). Vrstvy umí i formát Photoshopu PSD, se kterým umí pracovat i Gimp. Pokud však nemáte v úmyslu otvírat soubor ve Photoshopu, vždy raději používejte XCF.

Tak tedy, nyní si stáhněte a otevřete tento soubor. Uvidíte náš známý obrázek s hvězdičkou a měsíčkem před provedením úprav.

Nyní zmáčkněte Ctrl-L. Pokud nemáte rádi klávesové zkratky, můžete příkaz zadat i z menu, např.: Obrázek/Dialogy/Vrstvy, kanály a cesty (Image/Dialogs/Layers & Channels). Tím se otevře magické okno Vrstvy, kanály a cesty (Layers & Channels) (dále jej budu prostě nazývat okno vrstev):

V případě, že máte otevřeno více obrázků najednou, se může stát, že dialog ukazuje vrstvy jiného obrázku. Je-li tomu tak, vyberte z nabídky Obrázek (Image) úplně nahoře v okně vrstev správný soubor (moon.xcf). Je-li zmáčknuto tlačítko Automaticky (Auto) napravo od této nabídky, přepínají se obrázky automagicky po kliknutí do jejich okna nebo po jejich aktivaci a zmáčknutí libovolné klávesy, např. mezerníku. Dále je možné, že bude potřeba kliknout na záložku Vrstvy (Layers), je-li aktivní některá jiná. Nyní by okno mělo vypadat tak, jak je zobrazeno výše.

V dialogu vidíte všechny čtyři vrstvy našeho obrázku. Každá má svou ikonku, zobrazující zmenšeninu jejího obsahu (oblasti s drobnou šachovnicí znázorňují průhledné oblasti – záleží to však na nastavení Gimpu) a jméno (to lze změnit dvojitým kliknutím na staré jméno a zapsáním nového do dialogu, který se objeví). Pokud se do okna nevejdou všechny vrstvy obrázku, můžete použít posuvník vpravo a nebo okno roztáhnout tažením za spodní okraj.

Zapínání a vypínání vrstev

Úplně vlevo vidíte u některých vrstev ikonky oka. Oko znamená, že je příslušná vrstva zapnutá. A skutečně – vrstva Pozadí 2, která ikonku oka nemá, se v obrázku nijak neprojevila – je vypnutá. Klikněte myší tam, kde by oko této vrstvy mělo být, tím vrstvu zapnete – a ejhle, obrázek se změnil, objevilo se nové pozadí. Staré je sice stále zapnuté, ale protože je umístěno pod vrstvou s novým pozadím (a ta je neprůhledná), není vidět. Klikněte znovu na oko vrstvy Pozadí 2 – oko zmizí, vrstva se vypne a obrázek vypadá jako dříve. Nyní vypněte i vrstvu Pozadí a uvidíte měsíček a hvězdičku na průhledném pozadí, kteréžto Gimp (v závislosti na nastavení) zobrazí jako šachovnici.

Kliknete-li na ikonku oka se stlačenou klávesou Shift, vypnou se všechny ostatní vrstvy. Opětovným kliknutím s klávesou Shift se všechny vrstvy zapnou.

Pro další práci uveďte obrázek do původního stavu, tzn. zapněte všechny vrstvy kromě Pozadí 2.

Aktivní vrstva

Jedna z vrstev je v okně vrstev zvýrazněna, většinou tmavě modrou barvou. To je tzv. aktivní vrstva. Všechny úpravy, které v obrázku děláte, ať už kreslíte štětcem nebo třeba používáte nějaký filtr, se aplikují na právě aktivní vrstvu. Proto mějte při práci s vrstevnatým obrázkem vždy otevřené okno vrstev, abyste stále měli přehled, s jakou vrstvou pracujete. Vrstvu aktivujete kliknutím na její název nebo ikonku s náhledem v okně vrstev. Vždy může být aktivní jen jedna vrstva. Pokud kliknete do obrázku nástrojem Přesun vrstev a výběrů (Move Layers & Selections), aktivuje se automagicky ta vrstva, která v daném bodě do obrázku nejvíce přispívá. Kliknete-li tedy na měsíček, aktivuje se vrstva s měsíčkem.

Přesun vrstev

Nyní tedy přesuňme hvězdičku blíže k měsíčku, tak jak jsme si dali za úkol v samém úvodu článku. Zvolte tedy v panelu nástrojů (Toolbox, hlavní okno Gimpu) nástroj Přesun vrstev a výběrů (Move Layers & Selections) (viz obrázek výše), klikněte na hvězdičku (vrstva se automaticky vybere), tlačítko myši stále držte, a táhněte ji na požadovanou pozici. Jak snadné. Spolu s hvězdičkou se přesouvá i obdélník tvořící hranici vrstvy. Toho si zatím nevšímejte. Ve výsledném obrázku není vidět.

Pokud máte již stařecký třes rukou a nedaří se vám vrstvu přesně posunout pomocí myši, můžete místo taženi myší použít klávesnici. Po kliknutí nástrojem přesun vrstev do obrázku prostě mačkejte šipky. Každe stlačení posune vrstvu o jeden bod v příslušném směru.

Někdy automatická aktivace vrstvy při kliknutí nástrojem Přesun vrstev a výběrů do obrázku může být nevhodná. To tehdy, snažíte-li se přesunout vrstvu s nějakým téměř průhledným objektem, protože se místo požadované vrstvy aktivuje vrstva např. s pozadím (vzhledem k průhlednosti objektu v daném místě přispívá pozadí do obrázku více). V takovém případě si příslušnou vrstvu nejdříve aktivujte ručně v okně vrstev, a pak použijte nástroj Přesun vrstev a výběrů spolu se stlačením klávesy Shift. Automatická aktivace vrstvy se tak dočasně vypne.

Někdy potřebujete přesunout více vrstev společně. Například chcete hvězdičku i měsíček přesunout více doprava, ale tak, aby se nezměnila jejich vzájemná poloha. Klikněte tedy, u těch vrstev, které se mají přesouvat spolu s aktivní, na místo mezi ikonkou oka a malým náhledem vrstvy v okně vrstev. Objeví se ikonka šipky-kříže. Ta značí propojení vrstev pro účely jejich přesunu. Všechny takto označené vrstvy se budou přesouvat spolu s aktivní vrstvou (ta takto označená být může, ale nemusí). Pokud znovu kliknete na ikonku šipky-kříže, ikonka zmizí a propojení vrstev se zruší.

Pokud nastavíte propojení vrstev jako na následujícím obrázku, bude se spolu s aktivní vrstvou (Měsíček) přesouvat i vrstva s hvězdičkou:

Posouvání vrstev výše a níže (změna pořadí)

Pokud chcete změnit pořadí vrstev (tedy například vrstvu ze středu „balíku“ přesunout až nahoru), aktivujte nejprve příslušnou vrstvu. Dole v okně vrstev je řada tlačítek. Na druhém a třetím z nich jsou šipky ve tvaru trojúhelníku – nahoru a dolů. Klikáním na tato tlačítka vrstvu přesouváte o patro výš nebo níž. Kliknete-li se stlačenou klávesou Shift, vrstva se přesune až úplně nahoru nebo dolů.

Nyní zkuste, o čem jsme si povídali v úvodu. Pokud jste pracovali podle tohoto návodu, hvězdička vám částečně zakrývá měsíček (pokud ne, přesuňte ji teď). Nyní změňte pořadí vrstev tak, aby tomu bylo naopak – měsíček zakrýval část hvězdičky.

Pokud si budete se změnou pořadí vrstev v souboru moon.xcf trochu hrát, zjistíte, že spodní vrstvu (Pozadí), nemůžete posunout výše, ani žádnou jinou vrstvu pod ní. To je proto, že nemá tzv. alfa kanál, neumí pracovat s průhledností. (V našem přiblížení vrstev jako průhledných fólií to znamená, že není průhlednou fólií, ale obyčejným papírem). I vrstva Pozadí 2 je neprůhledná, nicméně proto, že je celá pokrytá barvou. Budete-li v ní gumovat, odstraníte barvu a vytvoříte průhledné oblasti. Ve vrstvě Pozadí to nejde – gumováním jen vytvoříte fleky aktuálně nastavené barvy pozadí. To je prostě vlastnost první vrstvy vzniklé po vytvoření nového obrázku – je sice možné ji s alfa kanálem naučit pracovat, ale to si ukážeme až příště. Zatím ji nechte tam, kde je.

Mazání vrstev

Smazat vrstvu – pokud jste si opravdu jisti, že ji již nebudete potřebovat (jinak je lepší ji prostě vypnout) – lze velmi snadno. Aktivujte ji a klikněte na ikonku Odpadkového koše, poslední v dolní řadě ikonek v okně vrstev. Vyzkoušejte si to třeba na vrstvě Pozadí 2, tu potřebovat nebudeme.

Vytváření nových vrstev

Novou vrstvu vytvoříte nejrychleji kliknutím na ikonku znázorňující čistý list papíru v okně vrstev (první v dolní řadě ikonek). Objeví se následující dialogové okno:

V něm můžete nastavit jméno nové vrstvy, její rozměry a zda je pokryta barvou (bílou, barvou pozadí či popředí – tak jak jsou zvoleny v panelu nástrojů) nebo je průhledná. Nová vrstva se vloží nad momentálně aktivní vrstvu a sama se stane aktivní. Nyní do ní můžete malovat.

Můžete též duplikovat stávající aktivní vrstvu – kliknutím na ikonku s dvěma listy papíru (čtvrtá v řadě ikonek v okně vrstev). Zkuste si třeba zduplikovat hvězdičku. Po zduplikování ji budete ještě muset přesunout na jiné místo, aby byla vidět (protože jinak budou obě přesně nad sebou).

Závěr

V druhém díle jsme se naučili ty nejzákladnější operace s vrstvami v Gimpu. Snad jsme jen z úplných základů vynechali slučováni vrstev zpět do jedné, což je důležité pro ukládání do formátů, které vrstvy nepodporují (jako JPG a mnoho dalších). Pokud se o to pokusíte, Gimp vás ale sám upozorní a nabídne Export, kterým vrstvy sloučí za vás. To prozatím stačí. Vrstvy toho však umí ještě mnohem mnohem víc. O tom si ale povíme příště.

A abyste se mezitím nenudili, můžete si stáhnout následující soubor. Obsahuje spoustu vrstev, jejichž zapínáním a vypínáním můžete stvořit nejrůznější podoby Wilbera, maskota Gimpu. Dokonce i sličnou Wilmu :o). A možná přidáte i nějakou vrstvu vlastní. To se pak určitě pochlubte na našem serveru.


3D Text

TutoriálKamzik-II píše "Můj první tutoriálek, mějte slitování :)
I tento efekt se vám může někdy hodit...

Postup: Připravíme si nějaký text který chceme zkrášlit a vytvoříme nový obrázek (raději větší). Zvolíme Vyobrazení->Dynamický text a nastavíme si vše k obrazu svému. Nezapomeme nastavit Antialiasing (vyhlazování). Textík umístíme na předem promyšlené místo. Přepneme se do okna Vrstvy a pravým tlačítkem si vybereme Rozměry vrstvy dle obrázku. Nezapomeneme vypnout položku zachovat průhlednost. Zvolíme textovou vrstvu a vybereme z nabídky (pravé tl. myši) Alfa do výběru. Přepneme se do obrázku a vybereme z nabídky Výběr->zmenšit a nastavíme hodnotu na 2 (okraj). Poté vybereme úpravy->kopírovat a vybarvíme oblast bílou. Zrušíme výběr a vložíme novou vrstvu (Úpravy->vložit) Přepneme se do okna vrstvy a klikneme na ikonu nová vrstva měla by se nám objevit vrstva i se zmenšeným textem. Pak vytvoříme jednu bílou vrstvu a sloučíme obě dohromady (text musí být vidět - použíjte šipek). Pak vybereme společnou vrstvu a uděláme negativ (Obrázek->barvy->invertovat). Negativ pak gaussovsky rozmažeme (asi tak 10) a Přepneme se na vrstvu s bílým textem ohraničeným 2px okrajem...

Bude následovat filtr Mapa vyvýšení (doporučuju nastavit hloubku na stejné číslo jako Gaussovo rozostření, jinak můžete experimentovat)...

Tak a je skoro hotovo... Teď už jen přidat stín nebo si výsledek pěkně vybarvit.

Tady je ješte jeden malý bonus:


Přeji vám mnoho zdarů při experimentování...
Kamzik II
"
 Vytvoření efektu malé hloubky ostrosti v GIMPu
TutoriálPoslal Orwell
Je to překlad ze skvělých tutoriálků od Erica Jeschkeho zaměřený na úpravu digitální fotografie. Použil jsem jeho obrázky, protože mám docela dost práce, ale snad to nebude vadit.

Přeloženo z tutoriálu umístěného zde.

předtím

potom

Digitální fotoaparáty mají většinou objektivy s dosti velkou vnitřní hloubkou ostrosti, kterou nelze ovlivnit tzv. odcloněním. Velká hloubka ostrosti je v mnoha případech výhodou, ovšem někdy bychom potřebovali tuto hloubku ostrosti zmenšit abychom rozostřeným pozadím umožnili více vyniknout hlavnímu motivu, např u portrétu.

V tomto návodu si ukážeme jak tento efekt malé hloubky ostrosti vytvořit.

Postup

Jako u mnoha jiných návodů na této stránce, budeme pracovat ve vrstvách. Zkopírovaná vrstva je rozostřena a maska vrstvy dodá průhlednost. Původní obrázek ponecháme v samostatné vrstvě.

Obrázek otevřeme v programu GIMP.

Myslím si že tato fotografie by byla lepší kdyby pozadí holčičky bylo rozostřené.

Nejobtížnější úkol je vytvoření masky hlavního objektu.Použijeme tedy jakousi "přirozenou masku", která je na obrázku skryta v rozdílnosti jasu jednotlivých objektů.

Nejlepší kontrast nejčastěji najdeme v kanálu zelené barvy. V každém případě je dobré začít zde. Jako první krok tedy provedeme dekompozici na jednotlivé RGB kanály.

Pravým myšítkem klikneme do obrázku a použijeme volbu Obrázek->Režim ->Dekompozice, vybereme RGB a potvrdíme volbu tlačítkem OK.

Obrázek se nám rozloží na tři samostatné kanály R=červený, G=zelený a B=modrý. Vybereme si obrázek na kterém je nejlepší kontrast mezi hlavním objektem a pozadím.

Další dva obrázky, které nebudeme dále používat můžeme zavřít. Nyní s velmi malým úsilím vytvoříme pomocí tohoto zeleného kanálu požadovanou masku.

Nejprve pomocí nástroje laso obkreslíme nahrubo hlavní objekt. ().

Pomocí klávesové zkratky (Ctrl+I) invertujeme výběr, nástrojem plechovka (), vyplníme černou barvou pozadí.

Klávesovou zkratkou (Shift+Ctrl+A) odstraníme výběr. Na obrázku vidíte jak to vypadá.

Nyní potřebujeme mít hlavní objekt v bílé barvě. Toho dosáhneme kliknutím pravého myšítka do obrázku a použitím Obrázek->Barvy->Práh.

V okně prahu klikneme doprostřed histogramu a táhneme doprava dokud nemáme vyplněnou celou pravou stranu. Na obrázku se to projeví převedím obrázku do černobílé tak, že levá strana je černá a pravá strana je bílá. Pokusy s tímto výběrem můžeme najít optimální výběr hlavního objektu v bílé barvě.

Když jsme spokojeni s výsledkem potvrdíme volbu tlačítkem OK.

Nyní ručně odstraníme poslední nedostatky. Budeme používat nástroj štětec s jednobitovou stopou. Pokud jsme pomocí lasa udělali dostatečně přesný výběr hlavního motivu nebudeme nyní mít příliš mnoho práce.

Pomůžeme si prolnutím obrázku a masky. otevřeme si okno Vrstvy, kanály a cesty (Ctrl+L) a klikneme na tlačítko Nová vrstva (). Novou vrstvu nazveme "Mask Guide".

Nyní se vrátime k oknu s původním obrázkem (nezavřeli jste si ho, že ne?). Vybereme vše a zkopírujeme (Ctrl+A a potom Ctrl+C). Nyní se vrátíme k obrázku s maskou a vložíme jako novou vrstvu (Ctrl+V). Měla by se vložit jako vrstva v odstínech šedi. Nakonec v okne Vrstvy, kanály a cesty nastavíme průhlednost vrstvy "Mask Guide" na 70%. Obrázek by měl vypadat přibližně jako ten vpravo.

Umožní nám to vidět zároveň obrázek i vrstvu masky v jednom obrázku.

V okně Vrstvy,kanály a cesty vybereme vrstvu s maskou.

V okně Výběr stopy si vybereme potřebnou stopu nástroje (obvykle malou a neostrou fuzzy) Jako nástroj si vybereme štětec () a začneme malovat v masce. Hlavní objekt zůstane bílý a vše okolo něho by mělo být černé.

Můžete používat různé stopy. Zvětšováním obrázku si kontrolujte svou práci. Pomocí volby zpět pak můžete svou práci snadno opravit pokud nebudete s výsledkem spokojeni

Kliknutím na oko vedle vrstvy Mask Guide pravidelně kontrolujte postup práce.

Když jste hotovi a spokojeni s výsledkem, doporučuji uložit masku jako soubor.XCF ať tuto piplavou práci s vytvořením masky nemusíte v budoucnu opakovat pokud se rouhodnete znovu upravovat tento obrázek.

Vrstvu masky rozostříme (Filtry->Rozostření->Gaussovo rozostření(IIR)) 5 pixlů.

Masku invertujeme (Obrázek->Barvy->Invertovat).

V okně Vrstvy, kanály a cesty vybereme originální obrázek a zduplikujeme vrstvu ().

Dvojklikem na jméno horní vrstvy můžeme změnit její název na "Blurred".

V okně s otevřeným originálním obrázkem klikneme pravým myšítkem a vybereme (Filtry->Rozostření->Gaussovo rozostření(IIR)). Pokusy se změnou velikosti rozostření najdeme optimální míru rozostření. Zde jsem použil hodnotu 40.

V okně Vrstev přidáme rozostřené vrstvě masku vrstvy. Pravým tlačítkem myši klikneme na vrstvu ("Blurred") a vybereme " Přidat masku vrstvy". V okně Volby přidání masky vrstvy vybereme bílou (úplné krytí masky vrstvy). Vaše okno Vrstev by mělo vypadat podobně jako napravo.

Vraťte se k oknu s obrázkem masky, kterou jsme vytvořili na počátku a udělejte úplný výběr a obrázek zkopírujte (výběr->vše a kopírovat Ctrl+A potom Ctrl+C). V okně s originálním obrázkem vložte (Ctrl+V). Vytvoří se vám plovoucí výběr.

Kliknutím na kotvu ukotvíte výběr.

A hele! Hlavní objekt je ostrý a pozadí je rozostřeno jako bychom fotili fotoaparátem, s velmi malou hloubkou ostrosti.

Efekt červených očí na fotografiách

TutoriálPoslal Mpro
Pred časom vyšiel na tomto serveri tutoriál, ako odstrániť červené oči na fotografiách. Pokiaľ by ste chceli vedieť o tejto problematike niečo viac (nielen o tom, ako efekt odstrániť, ale aj o tom, ako vzniká), a na základe toho si určiť postup ako efekt odstraňovať, je tento článok pre vás. Na záver je popísaný možný spôsob automatizácie činnosti pri ostraňovaní efektu s využitím krátkeho skriptu písaného v Script-Fu, ktorého činnosť bude vysvetlená, aj s použitím jeho parametrov.

Ako vznikajú červené oči na fotografiách

V minulosti bol pri fotografovaní tento efekt takmer neznámy. Úzko totiž súvisí s používanou fotografickou technikou. Prejavuje sa hlavne na fotografiách fotených kompaktnými fotoaparátmi (klasickými aj digitálnymi) s použitím vstavaného blesku. Pri takomto type fotoaparátov je vstavaný blesk umiestnený dostatočne opticky blízko k objektívu a pri záblesku sa svetlo blesku dostáva cez oko fotografovanej osoby až na sietnicu oka. Sietnica je popretkávaná množsvom vlásočníc, ktoré ju vyživujú, z tohoto dôvodu má pri prudkom osvetlení červenú (samotná sietnica oranžovo-ružovú [1]) farbu. Pre lepšiu predstavu je na Obr. 1 zobrazený schematický rez ľudským okom (obrázok je po miernej úprave použitý z [2]). Odrazené svetlo zo sietnice sa dostáva naspäť cez oko až do objektívu fotoaparátu. Keďže blesk sa používa pri horšom osvetlení, kedy je zrenica oka viac otvorená, je to ešte výraznejšie. Efekt červených očí je výraznejší tiež pri použití väčších ohniskových vzdialeností objektívu fotoaparátu.

Vyber oblasti
Obr. 1 — Schéma oka.

Efekt je možné pri fotografovaní eliminovať nasledovne:

  • Miesto vstavaného blesku použiť externý blesk, alebo iný zdroj svetla
    (čím je väčšia vzdialenosť medzi bleskom a objektívom fotoaparátu, tým lepšie; ak je k dispozícii blesk s možnosťou nastaviť uhol vyžarovaného svetla, je potrebné ho nastaviť tak, aby ste ním "neblýskali" rovno do očí).
  • Zvoliť pri fotení takú kompozíciu, aby maximum vyžarovaného svetla z blesku išlo mimo očí.
  • Použiť funkciu redukcie červených očí, ktorou sú obyčajne vybavené fotoaparáty so vstavaným bleskom. Princíp tejto funkcie je ten, že sériou krátkych prezábleskov dôjde k rýchlemu stiahnutiu zrenice. Značnou nevýhodou je to, že k vlastnému záberu dôjde až po rádovo sekundách od stlačenia spúšte. Okrem toho to nemusí vôbec fungovať — niektorí ľudia môžu mať dlhší reakčný čas na stiahnutie zrenice, ako je čas medzi predzábleskom a záberom.
  • Nefotiť vo farbe :-) (takto sa červeným očiam naisto vyhnete, ale aj tak odporúčam použiť aspoň jeden z prvých dvoch bodov)

Samozrejme, najlepšie je, ak už pri samotnom vzniku záberu eliminujete tento efekt. Ak to nie je možné (nie každý má vybavenie zodpovedajúce prvému bodu a ostatné body sú pre vás obmedzujúce a nie vždy sa dajú použiť; alebo vôbec nie ste autorom záberu, len ho spracovávate), nemusíte zúfať, ak máte poruke vhodný grafický editor.


Odstránenie efektu v grafickom editore

Keď si ešte raz prezieme Obr. 1, zistíme že červená škvrna v oku na fotografii v Obr. 2 je vlastne otvor v dúhovke (zrenica). Pre porovnanie si na Obr. 2 pozrieme aj fotografiu oka nepostihnutú týmto efektom.

Fotografia s efektom cerenych oci Fotografia oka bez efektu cerenych oci
Obr. 2 — Fotografie oka s efektom a bez efektu červených očí.

V prípade "normálneho" oka je farba zrenice takmer čierna. S tým súvisí aj odporučenie "neblýskať" rovno do očí aj na čiernobielych fotografiách, lebo aj tu by bola zrenica neprirodzene bledá. Pri tmavých tónoch je ľudské oko málo citlivé na vnímanie farebného odtieňa. Súvisí to s potrebou dostatočného množstva svetla pre čapíky, ktoré v sietnici oka vytvárajú potrebný farebný vnem. Z uvedeného je možné usudzovať, že nespravíme chybu, ak pri odstránení efektu použijeme nejaký spôsob pre "odfarbenie" červenej zrenice a stmavenie tejto časti oka. Keďže v časti oka, ktorá sa má stmaviť, môžu byť aj odlesky (obyčajne blesku — má väčšinou bielu farbu, preto prevod tejto časti oka z farieb do odtieňov šedej nevadí), je potrebné pre stmavenie voliť vhodný nástroj. Pri použití nástroja pre zmenu jasu tento stmaví aj prípadné odlesky. Z tohoto dôvodu je vhodnejšie použiť nastavenie pomocou úrovní (levels), kde k stmaveniu odleskov prakticky nedôjde [3].

Doteraz sme hovorili obecne, takže uvedený postup je možné realizovať v ľubovoľnom grafickom editore, ktorý má potrebné nástroje na odfarbenie a stmavenie vybranej časti obrázku. V ďaľšom si ukážeme možný postup v grafickom editore GIMP.

Najskôr vyberieme oblasť, ktorú chceme odfarbiť. Oblasť má obyčajne kruhový alebo elipsový tvar, preto je vhodné použiť elipsový výber z panela nástrojov, alebo klávesovou skratkou E. Pri presnom ohrančení oblasti obyčajne dobre poslúžia vodiace čiary, ktoré vytiahneme z vodorovného a zvislého pravítka na okraji obrázku. Situácia po výbere je zobrazená na Obr. 3.

Vyber oblasti
Obr. 3 — Výber oblasti.

V prípade potreby je možné pridať alebo odobrať oblasť k existujúcej pomocou stlačenia Shift alebo Ctrl v čase začatia ďalšieho výberu. Pri zmene oblasti je možné prepnúť nástroj z eliptického napr. na voľný výber (laso) z panela nástrojov, alebo pomocou klávesovej skratky F. Pokiaľ sme s výberom spokojní, môžeme odfarbiť oblasť. Toto je možné dosiahnuť výberom z menu Obrázok>Farby>Odfarbiť (>Image>Colors>Desaturate). Po tomto skúsime neprirodzene bledú časť smaviť zmenou nastavenia úrovne — Obrázok>Farby>Úrovne... (Image>Colors>Levels...) pre strené tóny, tak ako je to znázornené na Obr. 4:

Stmavenie pomocou nastroja urovne
Obr. 4 — Stmavenie pomocou nástroja úrovne (Levels)

Stmavenie by malo zodpovedať celkovému kontrastu obrázku, ktorý spracovávame. Výraznejšie stmavenie dosiahneme nižšou hodnotou úrovne šedej (0 = čierna), hodnota 1 znamená pôvodné nastavenie úrovne pre šedú. Výsledok odfarbenia a stmavenia je na Obr. 5:

Oko po odfarbeni Oko po stmaveni
Obr. 5 — Oko po odfarbení oblasti (vľavo) a stmavení (vpravo)

Keď porovnáme výsledok na Obr. 5 s fotografiou oka bez efektu červených očí na Obr. 2, zistíme že okraj je po úprave tmavší a stred svetlejší — t.j. presne naopak, ako u "normálneho" oka. Z tohoto dôvodu je lepšie použiť pre stmavenie oblasť o niečo menšiu, ako bola oblasť použitá pre odfarbenie. To je možné dosiahnuť jednoducho pomocou funkcie pre zmenšenie výberu — Obrázok>Výber>Zmenšenie... (Image>Select>Shrink...). V našom prípade použijeme zmenšenie o 2 pixely, pre stmavenie úrovne šedej použijeme znovu hodnotu 0,5. Výsledok úpravy je vidieť na nasledujúcom obrázku:

Stmavenie po zmenseni vyberu
Obr. 6 — Stmavenie po zmenšení výberu.

Stále je viditeľný ostrý okraj po aplikácii stmavenia. Dá sa to napraviť rozostrením výberu pre stmavenie — Obrázok>Výber>Zaoblenie... (Image>Select>Feather...), alebo pomocou klávesovej skratky Shift+Ctrl+F. V našom prípade použijeme rozostrenie o 3 pixely, pre stmavenie úrovne šedej použijeme znovu hodnotu 0,5. Výsledok úpravy je vidieť na nasledujúcom obrázku:

Stmavenie po rozostreni vyberu
Obr. 6 — Stmavenie po rozostrení výberu.

Teraz je už výsledok prijateľný a celkom dobre zodpovedá priebehu jasu pre "normálne" oko. Pre porovnanie je na nasledujúcom obrázku oko pred a po úprave:

Oko pred upravou Oko po uprave
Obr. 7 — Oko pred a po úprave.

V prípade vysokého rozlíšenia obrázku oka a potreby dosiahnutia kvalitného výsledku je možné obrázok vylepšiť pridaním farebného odtieňa pre časť medzi odfarbenou a stmavenou časťou oka, ktorá je rovnaká ako farba dúhovky a doplnením farieb v odleskoch (hlavná plocha odlesku je obyčajne biela, ale okraje sú sfarbené). Pre tieto úpravy je vhodné vytvoriť novú priehľadnú vrstvu (stačí s rozmermi, aké má odfarbená časť oka) na ktorú sa nanesú nástrojmi príslušné farebné odtiene. Pre pridanie farby na vnútorný (odfarbený) okraj dúhovky je vhodné nabrať pipetou farbu z neodfarbenej časti dúhovky, ktorá sa ešte skoriguje nastavením hodnoty Value, v okne výberu farieb pre farebný model HSV, na hodnotu 100. Podobne aj pre odlesky použijeme farby s nastavenou hodnotou Value = 100. Ak pre novú vrstvu použijeme režim krytia Násobenie (tmavnutie) / Multiply (Burn), dostaneme očakávaný výsledok. V tomto prípade miešanie farieb funguje ako pri modeli CMYK [4], a keďže sa v spodnej vrstve nachádza len zložka neutrálnej šedej o rôznej intenzite, vo výsledku dochádza len k ovplyvneniu zložky (V)alue pre HSV podľa hodnoty zo spodnej vrsvy.


Automatizácia postupu pomocou skriptu

Aj keď predchádzajúci postup vyzerá na prvý pohľad dosť zložito (skôr to súvisí s neschopnosťou autora článku popísať to dostatočne jednoducho :-), v prípade využívania klávesových skratiek a nadobudnutí praxe ide práca celkom rýchlo od ruky (teda aspoň v prípade, že nepoužívame farebné vylepšenie popísané v poslednom odseku časti Odstránenie efektu v grafickom editore). Ak je tých červených očí veľa, určite privítate niečo, čo by vám prácu urýchlilo. GIMP v tomto smere ponúka výkonný nástroj — Script-Fu, pomocou ktorého je možné postup zautomatizovať. Okrem toho mnohé grafické editory ponúkajú nástroje na korekciu efektu červených očí (aj keď kvalita týchto nástrojov je niekedy diskutabilná, pretože obyčajne neposkytujú žiadne možnosti nastavenia) a užívatelia, ktorí prechádzajú z týchto editorov na GIMP, takúto funkciu márne hľadajú (miesto toho tam nájdu množstvo funkcií, ktorým nerozumejú a vôbec netušia, čo sa s nimi asi tak dá robiť :-).

Skript je v súbore red_eye.scm, ktorý možné stianuť napr. tu a umiestniť ho do domovského adresára ~/.gimp-1.2/scripts . Skript by mal byť k dispozícii po reštarte GIMP-u v menu obrázku Script-Fu>Colors>Red Eye...

Jeho výpis je nasledovný:

; The GIMP -- an image manipulation program
; Copyright (C) 1995 Spencer Kimball and Peter Mattis
;
; Remove red eyes from photographs for GIMP 1.2
; Copyright (C) 2003 mpro
; --------------------------------------------------------------------
; ; version 0.1 by mpro 2003/11/29
; - Initial relase
; --------------------------------------------------------------------
;
; This program is free software; you can redistribute it and/or modify
; it under the terms of the GNU General Public License as published by
; the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
; (at your option) any later version.
;
; This program is distributed in the hope that it will be useful,
; but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
; MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the
; GNU General Public License for more details.
;
; You should have received a copy of the GNU General Public License
; along with this program; if not, write to the Free Software
; Foundation, Inc., 675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139, USA.


(define (script-fu-red-eyes image
drawable
ShrinkSelection
FeatherSelection
GrayLevel

)

(gimp-undo-push-group-start image)

(gimp-desaturate drawable)
(gimp-selection-shrink image ShrinkSelection)
(gimp-selection-feather image FeatherSelection)
(gimp-levels drawable 0 0 255 GrayLevel 0 255)

(gimp-selection-none image)

(gimp-undo-push-group-end image)
(gimp-displays-flush)

)

; Register the function with the GIMP:
; ------------------------------------

(script-fu-register
"script-fu-red-eyes"
_"<Image>/Script-Fu/Color/Red eye..."
"Remove red eye from photographs shot with flash."
"mpro "
"mpro"
"2003, Nov"
"RGB*"
SF-IMAGE "Image" 0
SF-DRAWABLE "Drawable" 0
SF-ADJUSTMENT _"Shrink Selection for Level" '( 2 0 30 1 10 0 1)
SF-ADJUSTMENT _"Feather Selection for Level" '( 2 0 30 1 10 0 1)
SF-ADJUSTMENT _"Set Gray Point Level" '( 0.6 0 1 0.05 10 2 0)
)
;---end of file red_eye.scm---

Po nainštalovaní skriptu a jeho spustení sa zobrazí okno podobné tomu na Obr. 8. Skript je spustiteľný len pre RGB obrázky. Pre obrázky v odtieňoch šedej ho nemá veľký zmysel spúšťať a indexované obrázky je pred jeho použitím potrebné previesť do RGB, napr. pomocou klávesovej skratky Alt+R. Ak sa skript používa v obrázku, ktorý má viac vrstiev, pracuje len s aktuálne nastavenou vrstvou.

Panel pre nastavenie parametrov sriptu Red Eye
Obr. 8 — Panel pre nastavenie parametrov skriptu Red Eye

Skript bol skúšaný v GIMP 1.2.4 bežiacim pod Windows XP Professional, ako aj v GIMP 1.2.2 bežiacim pod Mac OS 10.1.5 + XFree86. Predpokladám funkčnosť aj v iných verziách GIMP 1.2.x (a snáď aj 1.1.x). Vývojovú verziu 1.3.x nepoužívam, ale je možné, že po drobných úpravách by to mohlo fungovať aj tu.

Princíp uvedeného skriptu je automatické odfarbenie zvoleného výberu, zmenšenie výberu o definovaný počet pixelov (nastaviteľné parameterom Shrink Selection for Level v rozsahu 0 až 30 pixelov), rozostrenie zmenšeného výberu o definovaný počet pixelov (nastaviteľné parametrom Feather Selection for Level v rozsahu 0 až 30 pixelov) a stmavenie výberu pomocou nastavenia úrovne (nastaviteľné parametrom Set Gray Point Level v rozsahu 0 až 1).

Každá fotografia je trochu iná (a aj každé oko na nej), preto je pre dobrý výsledok potrebné sa trochu pohrať s nastavením. Pokiaľ sa nastavenie nepodarilo, stačí použiť funkciu Undo (klávesová skratka Ctrl+Z), znovu vyvolať skript (ak sa často používa, je vhodné mu priradiť vlastnú klávesovú skratku), prestaviť hodnoty a znovu ho použiť. Pre tých, ktorí by chceli zmeniť prednastavené hodnoty alebo rozsahy, ktoré skript používa, krátky popis časti formátu zoznamu, nastavujúcich príslušné premenné v časti deklarovanej SF-ADJUSTMENT:
Prvé číslo po " '( " znamená prednastavenú hodnotu pre premennú, druhé číslo spodnú hranicu, tretie hornú hranicu, štvrté krok pre zmenu hodnoty v paneli pre nastavenie.

Rýchle, kvalitné a pohodlné odstraňovanie efektu červených očí v editore GIMP Vám želá
mpro

P.S.
Skript je vydaný pod licenciou GNU/GPL, z čoho vyplýva, že je ho možné ľubovoľne meniť a upravovať kýmkoľvek a prípadne ďalej distribuovať bez akýchkoľvek obmedzení, okrem toho, že aj všetky nové verzie musia byť vydané pod touto licenciou. Budem len rád, ak niekto iný pridá nejakú novú vlastnosť, alebo opraví gramatické chyby v popise skriptu. Priznám sa, že po anglicky veľmi neviem, ale býva dobrým zvykom písať skripty a ich dokumentáciu v tomto jazyku.

Zoznam použitej literatúry a odkazy na zdroje

[1] R. P. Feynman, R. B. Leighton, M. Sands : Feynmanove predášky z fyziky 2, vydalo nakladateľstvo ALFA roku 1982, časť 35.6 Fyziochémia farebného videnia, str. 179

[2] Článok z PALADIX foto-on-line — http://www.paladix.cz s názvom Barevné vidění: druhý pohled

[3] Článok z PALADIX foto-on-line — http://www.paladix.cz s názvom Aby černá byla černá a bílá byla bílá, aneb za histogramy krásnější

[4] J. Steiner : GIMP — ilustrovaný průvodce, vydalo nakladateľstvo Neokortex, časť 6.7 Režim krytí, str. 81

Poslední komentáře
20.06.2008 13:54:30: Dobré články o Gimp, jen proboha, proč se nedají ucelené číst, jsou v úzkém okně, člověk musí posouv...
 

sťahovanie a ukladanie súborov, mp-3, knihy, videa...

uloz.to - sdilej snadno data


TOPlist