Pohľady- názory

GIMP

Trocha teoria

Vrstvy v kostce 1 - co to je?

Pro začátečníkyKyknos píše "Dnešní tutoriál je určen těm, kteří se chtějí naučit pracovat s jedním z nejmocnějších nástrojů Gimpu - s vrstvami. Dnes si povíme, co to vlastně vrstvy jsou a k čemu slouží. V dalších dílech se pak k vrstvám vrátíme a naučíme se pokročilejší techniky.

Tento tutoriál byl napsán při práci s Gimpem pro Windows verze 1.2.5. V novějších verzích či na jiných systémech mohou být některé drobné odlišnosti v ovládání, princip však zůstává stejný. Např. na počítačích Macintosh je pravděpodobně nutné místo klávesy Ctrl používat klávesu Apple (neměl jsem možnost vyzkoušet, ale tak to na této platformě obvykle bývá). Pokud máte starší Gimp, doporučuji aktualizaci (viz download sekce tohoto serveru). Příkazy v menu začínající slovem Obrázek (Image) značí, že je naleznete v menu, které se objeví po stisknutí pravého tlačítka myši nad editovaným obrázkem.

Pár slov úvodem

Schopnost práce s vrstvami (Layers) je jednou z vlastností, která dělí profesionální bitmapové editory (jako např. Gimp) od malovátek pro děti, stejně jako dělí zkušené uživatele od úplných zelenáčů. V tomto seriálu se naučíme pracovat s vrstvami v Gimpu. Začneme od píky, vysvětlením, co to ty vrstvy vlastně jsou. Znalejší čtenáři, kteří mají o funkci vrstev představu, mohou první díl s klidným srdcem přeskočit.

Co jsou to vrstvy a k čemu slouží

Vrstvy (Layers) si lze zjednodušeně představit jako listy průhledné fólie naskládané na sebe, na něž malujeme jednotlivé části obrazu. S takovými foliemi se kdysi skutečně pracovalo například při tvorbě animovaných filmů. K čemu je to dobré? Odpověď je jednoduchá - vrstvy umožňují nezávislou práci s jednotlivými částmi obrazu. Představte si, že jste si právě namalovali následující jednoduchý obrázek:

Nyní se však rozhodnete, že je hvězdička měsíčku příliš vzdálená, a chcete ji přisunout blíže (nebo máte dokonce v úmyslu vytvořit animaci přibližující se hvězdičky). Pokud máte obrázek namalovaný na jednom papíře, nezbude vám, než hvězdičku pečlivě přemalovat pozadím a namalovat ji znovu blíže měsíčku. V Gimpu si samozřejmě můžete práci ulehčit vybráním hvězdičky pomocí některého z nástrojů pro výběr a jejím následným posunem, s retuší pozadí vám pomůže např. nástroj Razítko, ale i tak je to spousta práce. V případě nějakého opravdu složitého obrázku na členitém pozadí to může být práce i na mnoho desítek hodin.

Proto je mnohem chytřejší namalovat pozadí, měsíček i hvězdičku na tři samostatné průhledné fólie (či v Gimpu vrstvy) a pak s fóliemi po sobě posouvat. Náš obrázek si ve vrstvách můžeme představit takto:

Posun fólie (vrstvy) s hvězdičkou je otázkou okamžiku. Můžeme hvězdičku přesunout i tak, že bude měsíček částečně zakrývat:

A co když budeme naopak chtít, aby měsíček zakrýval hvězdičku? Není nic snazšího než vrstvy s měsíčkem a hvězdičkou přehodit. Měsíček bude nyní nahoře, hvězdička ve vrstvě pod ním:

Stejně snadno můžeme libovolnou vrstvu odstranit, přidat novou a provádět mnoho dalších kouzel, včetně takových, o kterých by se nám při práci se skutečnými fóliemi ani nezdálo. V příštím díle se podíváme, jak se v Gimpu s vrstvami skutečně pracuje.


Orámování fotografie

Pro začátečníkycornelius píše "Další článek pro začátečníky ukáže, jak si v GIMPu jednoduše orámovat fotografii.

Lehké studium na začátek

V první řadě je důležitá teoretická příprava, v našem případě budeme potřebovat vědět něco o vrstvách. Pro ty, kteří o nich ještě neslyšeli zde máme prvnídruhý díl seriálu o nich.

Vzhůru do díla

Pokud máte prostudováno co jsou vrstvy a jak s nimi pracovat, můžeme se pustit do orámovávání fotografií. Upozornění na začátek, orámovávanou fotografii si ukládejte do formátu XCF, neztratíte tak kvalitu obrázku a budete moci kdykoliv orámování změnit. Pokud zrovna nemáte obrázek po ruce, můžete použít ten můj. Celý tutorial předvádím na GIMPu 1.2.5, ale pro GIMP 2.0 je postup stejný nebo s minimálními odlišnostmi.

Ze všeho nejdříve si otevřete obrázek s fotografií a uložte si ho do již zmíněného formátu XCF. Po uložení vytvořte novou vrstvu. To provedete v okně vrstev(vyvoláte jej třeba klávesovou zkratkou Ctrl+L) kliknutím na příslušnou ikonu. Po vytvoření se do této vrstvy přesuňte(její název bude podbarven), přepněte nástroj na obdélníkový výběr a přepněte se do obrázku.

Stiskem kláves Ctrl+A vyberete celou fotografii, přepněte nástroj na plechovku(Výplň barvou či vzorkem), vyberte barvu jakou chcete mít rámeček a výběr vyplňte. Poté klikněte pravým tlačítkem do okna obrázku a vyberte v menu Výběr -> Zmenšit a do dialogového okna, které vyskočí, zadejte počet pixelů jak tlustý chcete rámeček(velikost závisí na vašem odhadu vzhledem k velikosti fotografie.

Výsledný výběr pak vymažte(Úpravy -> Vymazat nebo Ctrl+K). No a tím je jednoduchý rámeček hotov, stačí výběr zrušit kliknutím kamkoliv jinam než do něj nebo stisknout Ctrl+Shift+A.

Různé obměny lze dosáhnout také když výběr nevyplníte barvou, ale vzorkem. Stačí v nastavení nástroje zvolit “Vyplňování vzorkem”a vybrat adekvátní vzorek(dvojklikem na náhled vzorku se zobrazí okno s jejich seznamem).

Vylepšení

Tímhle bysme mohli skončit, ale když se tak podíváte na rámeček, vypadá divně, ploše, proto jej trošku zprostorovatíme...A uděláme to jednoduše, vrstvu s orámováním zduplikujte(v okně vrstev ji vyberete a kliknete na ikonu “Duplikovat vrstvu”. Nové vrstvě pak zatrhněte volbu “Zachovat průhlednost”, barvu popředí změňte na černou, pomocí Ctrl+A vyberte celou plochu obrázku a plechovkou vyplňte duplikovanou vrstvu.

Volba “Zachovat průhlednost” zajistí, že se vyplní jen “pokreslená” část vrstvy. Po vyplnění zrušte výběr(Ctrl+Shift+A), vypněte volbu “Zachovat průhlednost” a použijte filtr Filtry -> Rozostření -> Gaussovo rozostření (RLE) a ten nastavte tak na 10-15. Až se filtr aplikuje, posuňte rozostřenou vrstvu pod vrstvu s původním rámečkem a máme hotovo.

Další fotky

Tím, že máme rámeček ve vrstvách, můžeme pak tentýž rámeček použít i na jiné obrázky o stejné velikosti. Stačí si otevřít novou fotografii do GIMPu a vrstvy s rámečkem na ni přetáhnout z okna vrstev z původního obrázku. Jak na to vám ukáže obrázek.

A kdyz byste si fotku rádi podepsali, od toho je tu nástroj Text ;) Pro dnešek je to vše.

"
Základní nástroje Gimpu

Pro začátečníkyPoslal Kamzik-II
V tomto tutoriálu se naučíte pracovat s rotací a změnou velikosti, colorovat obrázek a projasnit ho, vytvoříte texturovaný nápis s okrajem, naučíte se vkládat obrázky a vytvářet stíny.

Tak začneme! Řekněme, že chceme udělat úvodní obrazovku k web-magu o skateboardingu. Měla by být alespoň ve velikosti 800*600 a pokud možno vypadat moderně. Nejdřív je nutno sehnat obrázky ohledně skatingu a pak je musíme nějak elegantně rozmístit. Vpravo necháme místo pro menu. Tady jsou ty materiály (oříznuté screenshoty z THPS3):

varial.jpg slide.jpg

Jak vidíte ten vlevo je dost tmavý a po zmenšení by nebylo poznat o co se jedná. Po dodatečných úpravách a zmenšení vypadají takto:Obrázek jsem projasnil přes funkci Jas-Konstrast, která je v kontextovém menu (obrázek=>barvy=>jas-kontrast případně vrstva=>barvy=>jas-konstrast) Velikost změňte v jakémkoliv graf. editoru. Ve windows je asi nejlepší volbou Irfan View. Nemusíte se bát - zmenšovat pomocí gimpu ještě budeme :)
Tak a máme obrázky - chybí nám už jen text a podklad. Vytvoříme nový obrázek o rozměrech 800*600 a v RGB barvách. Text vytvoříme přes nástroj Text - k tomu snad není co říci. Vyberte o trochu vetší velikost písma než chcete, protože něco padne na okraj. Možná budete muset vytvořit novou vrstvu z plovoucího výběru, u novější verze se tvoří automaticky. Pokud máte text, posuňte ho pomocí posouvátka (kláv. zkratka = M) do středu nahoru. Mělo by to vypadat asi takto:
Teď dvakrát klepneme na ikonu plechovky v panelu nátrojů. Vybereme, že chceme vyplňovat vzorkem a vybereme texturu ICE. Klepneme plechovkou na text (dejte si pozor, jestli jste ve vrstvě textu).Výsledek nevypadá moc vábně. Vůbec to neladí. Proto si texturu dodatečně vykolorujeme. Vyberte vrstvu textu a v kontextovém menu vyberte Obrázek=>Barvy=>Vyvážení barev nebo Vrstva=>Barvy=>Vyvážení barev. V dialogu si trochu pohrajeme s nastavením a nezapomeneme zatrhnout políčko náhled, aby jsme viděli jaký účinek mají které hodnoty. V praxi můžete takto za pomoci rozostření a kontrastu vytvořit jakoukoliv texturu. Pro další postup se pokuste vytvořit něco takového:
Teď vytvoříme okraj. Klepněte v okně vrstev na řádek s textem pravým tlačítkem a z menu vyberte alfa do výběru. Ujistěte se, že je vrstva s textem aktivní a klepněte, teď už v okně obrázku, pravým tlačítkem na text. Z nabídky vyberte výběr=>zmenšit a do políčka nastavte 4 nebo podle potřeby více/méně. Opět klepněte pravým tl. a vyberte výběr=>invertovat. Teď vyberte plechovku, ale nastavte vyplňování barvou popředí! Barvu popředí nastavte na černou a klepněte doprostřed výběru. Opět klikněte pravým a vyberte výběr=>nic nebo stiskněte CTRL-Shift-A. Mělo by vám vyjít něco takového:

Tak, máme hlavní text, teď přidáme obrázky...
Otevřete v Gimpu jeden z nich, zvolte Alfa do výběru a stiskněte Ctrl-C. Teď se přepněte do okna s obrázkem a stiskněte Ctrl-V. Klepněte do okna vrstev a vytvořte novou vrstvu (ikona bílého papíru). Obrázek je moc velký - nezbylo by místo pro menu, a proto ho zmenšíme. Nemáte-li Gimp 2.0, vyberte nástroj transformace a dvojitým poklepáním se dostanete do vlastností. Vyberte že chcete změnu velikosti. Pokud ho máte vyberte pouze příslušný nástroj. Standartní zkratka je Shift-T. Nezapomeňte vybrat vrstvu s obrázkem a zmenšete tažením obrázek asi do poměru X:0.7 Y:0.7 a klepněte na tlačítko Změnit/Škálovat. Klepňete na výběr=>nic Ještě obrázek musíme otočit, aby vypadal lépe. Pokud máte Gimp 2.0 vyberte příslušný nástroj, kdo jej nemá, vybere ve vlastnostech tranformace Rotaci. ZKratka je Shift-R. Otočte obrázek do úhlu 15 stupňů. opět zrušte výběr. Teď uděláme stín.
Zkopírujeme vrstvu s obrázkem a původní zneviditelníme. Celou okopírovanou vrstvu přetřeme na černo a klepneme na Filtry=>Rozostření=>Gaussovo rozostření - je jedno které. Nezapomeneme odznačit v okně vrstvy políčko zachovat průhlednost (ikonka šachovnice). Zadáme stupeň rozostření 5 a potvrdíme. Vrstvu kousek posuneme a zviditelníme tu původní s obrázkem. Stín ješte kousek posuneme aby vypadal věrohodně a celé to zopakujeme s druhým obrázkem, ale jinak ho natočíme. Takto vytvořený stín můžete použít i na text a přidat nějaký malý popisek. Ješte označíme vrstvu pozadí a vybereme nástroj Kreslení přechodů. Ve vlastnostech vybereme Popředí do pozadí a nastavíme bílou barvu do popředí a světle modrou do pozadí. Nyní provedeme úhlopříčný tah od začátku do konce obrázku a pustíme tlačítko myši. Ve finále to vapadá takto:

Pro úplné začátečníky - Západ

Pro začátečníkyA máme tu další mini tutoriál pro začátečníky. Pracuje se zde s maskou vrstvy a s přechody barev. Pokud se Vám nějaké barvy nebudou ve výsledném obrázku líbit, snadno je změníte.

Začneme tím, že si vytvoříme novou pracovní plochu. Můžeme nechat standartní velikost. V nástrojích si nastavíme barvu pozadí světlejší červenou (např. #ea5a5a) a popředí necháme bílé. Poté zvolíme nástroj "Vyplňování barevným přechodem", na které klikneme pravým tlačítkem a nastavíme, že půjde o radiální přechod. Ostatní položky ponecháme beze změny. Na samotném obrázku táhneme myší od středu do kraje. Vytvoří se nám "sluneční záře".

Přidáme novou vrstvu (Vrstvy -> Vrstvy, kanály, cesty -> Nová). Barvu popředí (pozadí bílé) teď nastavíme tmavší modrou (např. #2146a5) - naše budoucí moře. Opět nástroj "Vyplňování barevným přechodem", nyní však s lineárním přechodem. Myší táhneme od zdola nahoru - ne úplně, stačí nad polovinu.

Pravým tlačítkem myši na zmenšenině vrstvy zadáme "Přidat masku vrstvy". Vezmeme si nástroj "Tužka" s největší stopou a s černou barvou. Začneme vybarvovat od shora do půly obrázku. Na prostředek si vezmeme nástroj "Rozprašovač s proměnným tlakem", aby linka mezi "mořem" a "nebem" nebyla příliš ostrá. Buď to zkusíme od ruky nebo si vypomůžeme podržením klávesy Shift.

Založíme novou vrstvu s průhledným pozadím. Nástroj "Výběr eliptické oblasti" nám pomůže udělat slunce. Uděláme menší kruhovou oblast, kterou vybarvíme tmavší žlutou. Tuto vrstvu vložíme mezi "moře" a "nebe".

Ještě trochu "nablýzkáme" moře a to bílou barvou tužky s tenčí stopou (stačí druhá).

Nakonec vezmeme nástroj "Rozmazávání" a ve vodorovné poloze budeme tyto čáry tužkou rozmazávat.

PS.: Kvalita JPEG není zrovna to nejlepší, ale Vy si jistě uděláte mnohem hezčí sluníčka ;-) A pokud by Vám tato kvalita nestačila klikněte zde.
Korekce bílé barvy u fotografie

NástrojePoslal Cornelius
Jak asi každý z vás poznal, ne každá fotografie, ať už stvořená klasickým nebo digitálním fotoaparátem, je perfektní. V dnešním tutorialu si ukážeme, jak pomocí jednoduchého skriptu upravit hladinu bílé, nebo černé barvy.

Pokud se vám podařilo podexponovat záběr, nebo jen váš přístroj měl v daný okamžik špatně nastavenou hladinu bílé barvy a bílou neinterpretoval jako bílou, ale spíše jí přidal na jiném odstínu, není třeba házet flintu do žita. Pomocí Gimpu(v1.2.3 pro Win32 v mém případě) a jednoduchého skriptu lze(téměř) vše napravit. Celý postup si popíšeme na následující fotografii. Na niž jednoznačně vidíme co dokáže špatně seřízená bílá barva. Fotka je zašedlá a bez výraznějšího kontrastu.

původní obrázek mouchy
(foto: (c) Ene)
(pokud někdo pochybuje, ano, je to moucha ;-)))

Ze všeho nejdříve si ale musíme stáhnout skript color-wb-balance.scm(nebo od nas), který nám práci s tímto obrázkem ulehčí. Po stažení jej zkopírujeme do adresáře kde si váš Gimp uschovává skripty(např. c:/program_files/gimp/share/gimp/1.2/scripts). Pokud jsme ještě neměli Gimp spuštěný, učiníme tak. V opačném případě v menu Rozš. zvolíme položku Script-fu -> zaktualizovat. Oběma způsoby docílíme stejného, a to aby Gimp nový skript přijal.

Po načtení obrázku do Gimpu zvolíme kapátko a nabereme do něj barvu, která měla být původně bílá(tak jako je na obrázku).

výběr kapátka

Jakmile už máme barvu vybranou, můžeme okno kapátka zavřít a přejít k spuštění samotného skriptu. Najdeme jej po kliknutím pravým myšítkem v oblasti obrázku v menu Script-fu -> color -> White-black balance. Pokud jsme skript nainstalovali správně, mělo by se nám objevit následující okno:

cesta ke skriptu v GIMPu okno skriptu

Dále už stačí jen pár kroků. V okně skriptu klikneme pravým tlačítkem na políčku s barvou a vybereme položku "použít barvu popředí" a zvolíme OK.

nastavení skriptu

Vše ostatní už obstará skript a my dostaneme výsledek:

výsledný upravený obrázek

To je vše přátelé :) ... Co to to to to to jé? To mám přece přece říct já! ... Tak to řekni
Tády ády dadydy dádá da, to ještě není konec ;)


Jen si zkuste místo volby kapátkem vybrat barvu libovolně od oka. Uvidíte co za zajímavé efekty dostanete :) (ukázka: barva (popredi #006eff))

Tak, teď už je to pro dnešek vše, příště vám ukážu na jakém principu tento skript funguje :)

cornelius
P.S.: pokud si někdo myslí, že záměrně shazuju fotku od Ene, není tomu tak, sama mi ji dala v plen :)
Pro úplné začátečníky - ''Někdo se dívá''

Pro začátečníky   Jednoduchoučký tutoriálek na seznámení s nástrojem "Bézierovy selekce". Nástroj se používá pro výběry určitých částí z obrázku (později uplatníte zejména při fotomontážích). Nenašla jsem vhodnou předlohu a tak si to vyzkoušíme na snadném obrázku.

Připravíme si černé pozadí (Soubor -> Nový -> šířku a výšku jsem zvolila 300 pxl). Zvolíme nástroj pro "Výběr oblastí ohraničených Bézierovou křivkou". Asi ve výšce dvou třetin uděláme první bod selekce a následně zbylých pět bodů do tvaru jednoduchého oka. Pátý bod = první.

Nyní tedy vidíme čtyři kulaté - základní (kotvící) body. Když najedeme myší nad některý z těchto bodů, objeví se u kurzoru čtvereček. Při kliknutí máme k dispozici další dva body ve tvaru čtverečků pro editaci. Učiníme-li tak u bodů dva a čtyři a budeme-li jimi otáčet, křivka se nám bude zaoblovat. Základní body můžeme kdykoli přemístit při současném stisknutí klávesy Ctrl a levého tlačítka myši. Celý obrázek pak přemístíme klávesou Alt + myš. Výběr potvrdíme kliknutím do středu obrázku. Nepovede-li se výběr hned napoprvé, dá se smazat např. Vrstvy -> Vrstvy, kanály a cesty –> Cesty.

Oko vybělíme Ctrl + K (to samé je pravé tlačítko myši -> Úpravy –> Vymazat).

Založíme si novou průhlednou vrstvu (Vrstvy -> Vrstvy, kanály, … -> Nová vrstva), do které zkopírujeme stávající a nástrojem „Překlopení vrstvy nebo výběru“ ji překlopíme. Už jen dokreslit očička a jde se strašit!

Přechod obrázku do ztracena

Pro začátečníkyDalší praktické využití GIMP. Uplatníte zejména na fotografiích, např. při vytváření pozvánek...

Rozměry obrázku upravíme Obrázek -> Velikost obrázku. Pokud chceme tento přechod uplatnit např. na pozvánku, kde je potřeba místo pro text, plochu poté ješte upravíme přes Obrázek -> Rozměry plátna. Chceme-li změnit jen jeden rozměr, uzamkneme poměr (viz obr.1) a teprve potom provádíme změny. Obrázek podbarvíme Vrstvy -> Sloučit obraz.
A nyní přistoupíme k samotnému efektu: Jako barvu popředí zvolíme bílou. Vybereme nástroj vyplňování barevným přechodem (2krát klikneme). Otevře se dialog volby nástrojů. V dialogu vybereme mísení popředí do průhlednosti.
Myší táhneme od pravého okraje směrem ke středu obrázku se současným držením klávesy Ctrl. Ve vhodné vzdálenosti pustíme. Pokud nejsme s výsledkem spokojeni, můžeme tento postup opakovat.
Už nám nic nebrání v dopsání textu a popř. vytištění ;-)

Stínování objektů

Pro začátečníkyPro mnohé z Vás to už není nic složitého, ale chtěla bych tu začít co nejvíc od začátku. Postupem času se určitě dostane na složitější výtvory, ale nic se neobejde bez vašich námětů a nápadů!

Začneme vytvořením základní plochy obrázku. Nastavíme velikost a průhlednost základní vrstvy, na které budeme později uplatňovat stínování.
Před dalším krokem je také nutné určit barvu popředí. (Já jsem zvolila #3411aa.)


Vybereme nástroj pro přidání textu a klikneme jím na ploše s budoucím textem. Otevře se nám okno pro nastavení velikosti, typu a stylu písma. Pro demonstraci jsem vybrala century schoolbook I o velikosti 72 bodů.


Nyní přidáme novou vrstvu (pro promítnutí stínu). Pravé tlačítko vrstvy -> Vrstvy -> Vrstvy, kanály, cesty,... -> Nová vrstva (CTLR+N). Jako typ vyplňování zadáme pozadí.
Vrstvy přehodíme myší nebo tlačítkem pro posun vrstev.


Před přidáním konečného efektu se nezapomeňte přepnout na vrstvu s textem. Stínu dosáhneme Skript-fu -> Stín.


Efekt Xach


Perspektiva


Vržení stínu
Východ slunce za měsícem

ArchívPrvní z doufám dlouhé a kvalitní série tutorialů bude na líbivý obrázek rádoby barevného kosmického tělesa se stopami po meteoritech a s vycházejícím sluncem za horizontem.


Nepoužijeme žádného skriptu, který by nebyl standardní součástí GIMPu. Tutorial je dělán v lokalizované verzi 1.2.26 s opravou na verzi 1.2.29.
Předem se omlouvám za velikost obrázků, neboť vzhledem k počtu detailů je tutorial se svými 313KB grafiky docela slušný "macík" a obrázky jsou z důvodu poměr velikost kvalita trochu poznamenány jpeg-em.
Nejprve si vytvoříme nový obrázek. Pro ilustraci nám postačí rozměry 400 bodů šířky a 300 bodů výšky. Barvu pozadí necháme bílou, neboť si na ní budeme muset hned v dalším kroku prohlédnout jeden filtr.

obrázek 1

Vytvoříme další vrstvu, kterou nazveme třeba "šum". Vybereme "Filtry Šum / Zašumění" a necháme přednastavené hodnoty.

obrázek 2

Vytvoříme další vrstvu s názvem "měsíc" a umístíme jí nad vrstvu "šum". Ve vrstvě "měsíc" natáhneme kruhový výběr, klávesová zkratka [E] a pro stejnostranný výběr podržíme klávesu [Shift]. Na výběr aplikujeme "Filtry Vyobrazení /Mraky / Plazma". Tlačítkem "Čas" můžete nechat vygenerovat další návrhy, dokud nejste spokojeni. Já osobně jsem si manuálně zadal kombinaci s hodnotou "1007", která mi vyhovovala.

obrázek 3


Vytvoříme novou vrstvu, která bude aplikovat na měsíc dojem kráteru. Nazveme jí "kráter". Stačí, aby vrstva byla velikosti třeba 60 x 60 bodů. Klávesovou zkratkou [Ctrl] + [Shift] + [B] vyvoláme dialog "Výběr stopy" a vybereme stopu jako je zvolená na obrázku 4.

obrázek 4

Použijeme štětec [P] a nakreslíme jedním klikem stín do vrstvy "kráter". Dbáme na to, aby byl kráter uprotřed vrstvy, neboť v případě, že bude příliš do kraje a někde přebývat, vytvoří při aplikaci mapy na kraji nevhodný stín. Nyní, když již vrstva něco obsahuje jí můžeme přemístit na požadované místo, jako na obrázku 5.

obrázek 5

Na obrázku 6 vidíte, jak by vypadal obrázek v případě zasahování štětce s kráterem do kraje po vyrenderování bez invertování barvy kráteru, které je nutné provést v dalším kroku.

obrázek 6


Přejdeme na vrstvu "měsíc" a necháme aplikovat filtr "Filtry / Mapování / Mapa vyvýšení". V dialogu "Mapa vyvýšení" v položce "Mapa vyvýšení" nalistujeme vrstvu kráter a nastavíme hodnoty tak, aby se vytvořil dojem povrchu měsíce s kráterem. Nezapomeňte nastavit hodnotu "Druh mapy" na "Sférické mapování", "azimut" na "0", aby byl dojem větší plastičnosti a působení světla z pravé strany. Také nezapomeňte aktivovat "Inverzní mapa vyvýšení", které zajistí správný směr stínu v kráteru.

Pro zobrazení toho co jste "spáchali" musíte vypnout viditelnost vrstvy "kráter", neboť změny se aplikovaly na vrstvu "měsíc". Této vlastnosti, že můžete nějakou vrstvu nedestruktivně aplikovat a příště jí využít znovu použijeme v dalších krocích s vrstvou "šum".

Vrátíme se k vrstvě "šum" a trochu si jí poupravíme pro větší dramatičnost. Bude totiž podobným způsobem, jako kráter dělat povrch měsíce, jen s tím rozdílem, že vytvoří takové ty malé kráterky, které dělají tu zajímavou a neopakovatelnou kresbu. Jak vidíte na obrázku 7, tak se mi zrovna vygeneroval poměrně zajímavý šum, ale i tak jsem jej upravil. V této části si můžete v místě měsíce navymýšlet různé velikosti drobných kráterů. Podotýkám, že pouze v místě měsíce, neboť pouze tato část se bez posunu (ofsetu) bude aplikovat jako povrch měsíce.

obrázek 7

V tomto kroku si klidně duplikujte vrstvu "měsíc", ať se později k tomuto kroku můžete vrátit a v této rozhodující části něco změnit. V dialogu "Vrstvy, kanály a cesty" s aktivní vrstvou "měsíc" klikněte dole na ikonku se dvěma listy "Duplikovat vrstvu". Vytvoří se Vám vrstva "měsíc kopie". U této vrstvy vypněte zobrazování kliknutím na ikonu oka vlevo od vrstvy.

Zvolte si vrstvu "měsíc". Aplikujte "Filtry / Mapování / Mapa vyvýšení" a použijte pro vyvýšení vrstvu "šum". Bude zde několik změn, aby byly krátery zapadlé. Druh mapy změnte na "Lineární mapování" a vypněte "Inverzní mapa vyvýšení". Ostatní nastavení jsou velice individuální a je třeba je sladit "podle oka".

obrázek 8


Deaktivujte vrstvu "šum" a podívejte, jak dopadlo mapování povrchu.

obrázek 9

Nyní si uděláme tmu. Vrátíme se k vrstvě s pozadím a přebarvíme jej na černou.

obrázek 10

Teď dáme zviditelnit vrstvu "šum", což se zrovna moc neprojeví, ale jakmile invertujete barvy "Obrázek / Barvy / Invertovat", tak uvidíte, že obrázek ožil. Vrstvu "šum" dáme mezi vrstvy "Pozadí" a "měsíc". Uděláme tak šipkami v dialogu "Vrstvy, kanály a cesty" šipkou dolů "Vrstvu níž".

obrázek 11


Nyní si vytvoříme vycházející slunce. Samozřejmě, že bude zase v nové vrstvě, neboť jeho posouváním se ve finále dá změnit výraz celé scény. Vrstvu nazveme "Zaře". Aplikujeme filtr "Filtry / Efekty se světlem / P-záře". Záři umístěte odhadem někam do míst, kde by vylézala spoza měsíce, ať ji poté nemusíte příliš přemísťovat.

obrázek 12

Už je to skoro hotové,

obrázek 13

nale dramatičnost podtrhne stín na levé straně měsíce.

Nebudeme se trápit a uděláme jej ručně. Nástrojem "Zesvětlování, nebo tmavnutí" [Shift] + [D] a větším štětcem s neostrým okrajem levou část přitmavýme do podoby stínu. Nezapomeňte se přepnot do vrstvy "měsíc" a nastavit u nástroje režim tmavnutí. Pokud si nejste jisti, nebo zda máte nastaveno málo kroků historie zpět, klidně si opět vrstvu s měsícem duplikujte, nic tím nezkazíte.

Výsledek mého snažení vidíte na posledním obrázku 14.

obrázek 14


Dalšími alternativami je použít jiné efekty pro záři, namísto "P-záře". Například můžete použít efekt "SuperNova", laborovat s dalšími tělesy ve scéně apod.

obrázek 15
Psaní textu pod GIMPem

Pro začátečníkyNástroj slouží implicitně pro zadávání krátkých jednořádkových textů. Pokud budete chtít zadat delší, nebo víceřádkový text, musíte před kliknutím kurzorem do obrázku zvolit položku "dynamický text".

Text
Klávesová zkratka: [T]

Nástroj slouží implicitně pro zadávání krátkých jednořádkových textů. Pokud budete chtít zadat delší, nebo víceřádkový text, musíte před kliknutím kurzorem do obrázku zvolit položku "dynamický text".

První záložka "Font" obsahuje:
Font - sem se zobrazí Vámi zvolený font z výběru s posuvníkem pod touto položkou.
Font style - umožňuje volbu, pokud má font definovaný řez jiný, než normální, případně jiný.
Velikost - slouží ke zobrazení, kolik bodů/pixelů bude mít písmo. Pokud Vám nevyhovuje žádná hodnota, je možné zadat vlastní hodnotu a potvrdit klávesou [Enter]
Položka "metric" umožňuje zvolit, zda chcete zadávat velikost písma v bodech, nebo pixelech.
Náhled - sem píšete vlastní text ke vložení do obrázku.

Ze zadaného textu je po kliknutí na tlačítko "Ok" nejprve plovoucí výběr, který si můžete libovolně umístit a klávesovou zkratkou [Ctrl] + [H] učinit součástí vrstvy, která byla před psaním textu právě aktuální (v dialogu "Vrstvy, kanály a cesty" je hned pod plovoucím výběrem), nebo kliknutím na tlačítko vlevo dole v dialogu vrstev "Nová vrstva" z něho vytvořit novou samostatnou vrstvu, která bude mít pouze rozměr psaného textu. Samostatná textová vrstva má standardně jméno "Textová vrstva" s tím, že další nese jméno "Textová vrstva#2" a vyšší s tím, že číslo se pochopitelně zvyšuje. Pokud nechcete plovoucí výběr vůbec aplikovat, můžete použít klávesovou zkratku [Ctrl] + [X], která jej zruší.
Vámi zadaný text bude mít aktuální barvu z dialogu v menu s ikonami nástrojů.

TlačítkoReset filter ruší Vámi zadaný filtr na výběr fontu. Jedná se o nastavení ve třetí záložce "Filter".
Druhá záložka "Font information" obsahuje informace o právě zvoleném fontu. Je zde možné najít třeba, kdo je výrobcem písma, do jaké rodiny patří, znakovou sadu a tak dále. Na první pohled přehlédnutelnou a nesmyslnou je položka Requested Font Name:. Do jejího obsahu se načítá text, který přesně popisuje vybrané písmo. Tento text je navíc možné označit. Slouží totiž pro skriptovací jazyk Script-Fu, který je součástí GIMPu a pokud chcete napsat nějaký vlastní skript, který například ze zadaného textu udělá webové tlačítko z nějakým zajímavým efektem, budete potřebovat právě pro zadání výchozího fontu (u kterého Vám připadá efekt nejlepší) právě tento popis písma.

Třetí záložka "Filter" obsahuje možnost nadefinovat, jaká písma se Vám mají načítat do boxu pro výběr písma v první záložce "Font". Nastavení je možné zrušit tlačítkem na první záložce "Reset filter"
Položka "Vyhlazování" z dialogu "Volby nástrojů" zajistí, že psaný text nebude mít zubaté okraje, tzv. schody. Pokud budete psát opravdu malé písmo, tak její vypnutí zřejmě uvítáte.
Napsaný a umístěný text, tímto normálním dialogem je převeden na grafiku a není jej možné dále editovat, jako text.

Dynamický text
Kromě zcela jiného dialogového okna, možnosti psát více řádků a delší texty, je takto zadaný text i nadále editovatelný, jako text.
V horní části máte v prvním řádku zleva:
"Přepnout vytváření nové vrstvy" - zajistí, zda se psaný text připíše do aktuální textové vrstvy, nebo zda se vytvoří nová. Při prvním zadávání textu je tato ikona šedivá a neaktivní. Pokud nic nezměníte a před kliknutím do obrázku jste měli zvolenou nějakou textovou vrstvu, tak si její aktivací můžete zajistit, že se vrstva neaktualizuje, ale s novým obsahem se připíše do obrázku a seznamu vrstev. Pokud je před kliknutím s textovým nástrojem do obrázku aktivní nějaká jiná, než textová vrstva dynamického textu, tak je tato ikona taky šedivá a neaktivní.
"Číst text ze souboru" - načte textový soubor a jeho obsah se použije do vrstvy s dynamickým textem.
"Barva textu" - zde si můžete nezávisle na právě aktivní barvě zvolit barvu textu.
"Přepnout vyhlazování textu" - zapíná a vypíná vyhlazování textu.
"Text na levou zarážku", "Text na střed", "Text na pravou zarážku" - slouží pro zarovnání textu nalevo, na střed a napravo.
"Přepnou náhled textového písma" - vypíná a zapíná náhled psaného textu a "vzorku písma" tak, jak bude později vykreslen. Má opodstatnění v případě dlouhého textu, kdy se práce s textem zobrazeným podle vybraného písma zpomaluje.
"Přepnou okno mapy znaků" - aktivuje mapu znaků, ze které je možné zadávat speciální znaky v daném písmu. Kliknutím myši vyberete znak a tlačítkem "Vložit" jej vložíte do dialogu dynamického textu na místo kurzoru. Vybraný znak se V8m ukazuje vlevo dole, takže není pochyb, jaký bude vložen
Druhý řádek zleva:
"Zarovnání vrstev" - slouží k zadání, kam bude dynamický text po odklepnutí vykreslen. Gimp totiž neumožňuje umístit dynamický text na pozici kurzoru a musíte si jej na patřičné místo dopravit sami. Tento nástroj má opodstatnění v případě, že pracujete na velkém obrázku, nebo při přiblížení a není celý obrázek zobrazen. Pokud by se Vám text umístil vždy například doleva nahoru, museli by jste si pro něj složitě skrolovat.
"Proklad řádků" - udává proklad mezi řádky. Hodnota může být i záporná a tím se řádky více "nalepí na sebe". Nenechte se zmást šedivou barvou, hodnoty lze zadávat přímo napsáním čísla a enter.
"Rotace" - udává rotaci textu ve stupních. Opět je možné psát hodnoty přímo a nemusíte šipkami lovit správnou hodnotu. Je možné zadávat i záporné hodnoty, pokud se Vám nechce propočítávat něco ve smyslu 360 mínus 45. Není však možné zadat hodnoty s přesností na desetinná místa.
Třetí řádek zleva:
Název fontu, jeho šířka, sklon a velikost.

Čtvrtý řádek obsahuje ukázku písma v jeho podobě, jak bude vykreslen. Velké červené X maže ukázku a ikona s ABC, neboli "Náhled implicitního textového vzorku" jej zase zapíná. Je škoda, že není možné si sem vložit vlastní ukázku textu, třeba s českými znaky.
Pak následuje okno pro zadávaný text.V dolním řádku naleznete:
Tlačítko skrývající informace o programu dynamického textu.
Tlačítko pro odsouhlasení textu. Pokud při stlačení tlačítka podržíte [Shift] bude vrstva s textem pojmenována podle vkládaného textu. Ryze české znaky jsou nahrazeny jejich kódy a na konec je doplněna informace o písmu.
"Tlačítko použít" - aplikuje na aktuální vrstvu volby z dialogu dynamického textu, neboli vykreslí Vámi zadaný text v zadaném písmu, ale ponechá Vás dále v dialogu dynamického textu pro další experimenty.
Tlačítko "Zavřít" zavře dialogové okno dynamického textu bez provedení změn.
Uživatelské rozhraní GIMPu

Pro začátečníkyMenu s nástroji GIMPu vypadá spoře, ale ve skutečnosti je poměrně dobře navržené. Vše co k práci na obrázku potřebujete získáte z menu po kliknutí pravým tlačítkem myši na obrázku.

Na obrázku vidíte, jak vypadá menu s nástroji v GIMPu. Pokud někomu pod položkou "Soubor" chybí dialog "Zapsat jako", tak jej získá právě z menu u obrázku, neboť se vztahuje právě ke konkrétnímu obrázku.

To že se tato nabídka s nástroji a menu schová v případě velkého a toto menu překrývajícího obrázku možná někoho odkojeného jinými aplikacemi zaskočí, ale až si na toto zvyknete, poznáte některé výhody z toho vyplývající.
Pokud však někomu vadí jeho schovávání a chce si jej vyvolávat přes klávesovou zkratku, tak může použít jednu z velkých výhod GIMPu (lépe řečeno rozhraní GTK+, které se stará na pozadí o spoustu věcí).
Když najedete na jakoukoli položku v jakémkoli menu a stisknete kombinaci kláves zapíše se tato kombinace, jako klávesová zkratka pro danou operaci. Tedy pokud si v obrázku pravým tlačítkem myši vyvoláte menu a vyberete "nástroje", najedete kursorem nad "panel nástrojů" a stisknete například Ctrl + Shift + P, bude v okně obrázku pro vyvolání tohoto panelu klávesovou zkratkou kombinace kláves Ctrl + Shift + P. Ale touto úpravou se rozhodně nemusíte zabývat a spíše doporučuji si všimnout klávesových zkratek pro jednotlivé nástroje. V budoucnu si tím ušetříte spoustu času.


Velice důležité je pamatovat, že klávesová zkratka se vztahuje k danému oknu. Například zcela jiný význam má klávesová zkratka, pokud je právě aktivní okno s obrázkem, nebo okno vrstev a kanálů. Ještě, než si probereme jednotlivé nástroje menu, tak se v tomto místě zmíním o jedné další výhodě GIMPu (GTK+).
Když vyvoláte nějaký dialog menu, jistě si všimnete nahoře "řádku pomlček". Ten zde není bezdůvodně a po kliknutí na něj se toto menu pro Vás stane samostatným oknem. Ušetříte tedy spoustu času, že nemusíte neustále projíždět někdy komplikovanější strukturou nabídek k tomu co právě opakovaně potřebujete a nestojí Vám to za klávesovou zkratku. Například "klik pravým tlačítkem myši/Filtry/Barvy/Mapování" je zastrčeno. Nebo vůbec filtry nejsou v případě laborování s nimi ihned dostupné a tímto můžete velice rychle zkoušet, co který umí.

Žádné komentáře
 

sťahovanie a ukladanie súborov, mp-3, knihy, videa...

uloz.to - sdilej snadno data


TOPlist